Hlavní obsah

Česká pošta chce doručovat i léky

Léky možná budou lidé dostávat nejen v lékárnách, ale i prostřednictvím České pošty (ČP). Ta by je chtěla adresátům rozesílat v doporučených zásilkách až domů a volně prodejné léky nabízet ve svých vybraných pobočkách.

Česká pošta chce doručovat i léky


Na dotaz, jak by to mělo v praxi vypadat, mluvčí odpověděl: „Lékař by předepsal pacientovi léky, kopii receptu předal elektronickou cestou poště a centrálnímu skladu. Pošta by pak pacientovi zajistila doručení léků. Mimo jiné by se tak lépe využil náš vozový park.“

Zatím jde ovšem pouze o nápad. Pro jeho realizaci musí ČP získat souhlas příslušných ministerstev, což nebude nijak snadné.

"Už teď se z lékárnických řad ozývají ostré protesty. Přesto věřím, že službu odstartujeme do pěti let v rámci už schválené střednědobé strategie přeměny ČP na podnikatelský subjekt,“ prohlásil Mravinac.

Julínkovo ministerstvo to zřejmě nepodpoří

Ministerstvo zdravotnictví o záměru České pošty už ví, ale staví se k němu velmi opatrně.

„Zřejmě to nepodpoříme. Nedovedu si představit, jak by pošta zaručila splnění základních podmínek pro distribuci léků – že nebudou moci být padělány a nedostanou se do nepravých rukou,“ řekl Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Záměr ČP prodávat a distribuovat léky tedy může skončit podobně jako v minulosti prodej cigaret na poštách. ČP ho v rámci pilotního projektu zahájila v prosinci 2004, avšak už po půl roce musela od prodeje cigaret po protestech ministerstva zdravotnictví upustit.

Už léta se ovšem na venkovských poštách prodává drogistické i papírenské zboží. Zubní kartáčky a pasty, toaletní papír, prací prostředky. Obyvatelé to oceňují, protože ve své obci nemají drogerii. S nadšením by jistě uvítali i prodej a zasílání léků. Jak navíc Cikrt připustil, k liberalizaci trhu s léky se kladně staví část ODS.

"Nový zákon o léčivech s tím ale nepočítá a ani ministr zdravotnictví Tomáš Julínek nechce možnost rozšíření distribučních míst pro léky otevírat," informoval Cikrt.

Anketa
Uvítali byste doručování léků poštou?
Ano
46 %
Nevím
3.9 %
Ne
50.1 %
Celkem hlasovalo 1601 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků