Hlavní obsah
Nový šéf ČEB Jaroslav Výborný Foto: ČTK

Česká exportní banka má nového šéfa, její hospodaření kritizoval Babiš

Dozorčí rada státní České exportní banky (ČEB) v pondělí odvolala generálního ředitele a předsedu představenstva Karla Bureše. V obou funkcích ho nahradí dosavadní místopředseda představenstva a náměstek ředitele Jaroslav Výborný. Banka, která podporuje tuzemské vývozce, se potýká se ztrátovými případy z minulosti a její hospodaření kritizoval premiér Andrej Babiš.

Nový šéf ČEB Jaroslav Výborný Foto: ČTK
Česká exportní banka má nového šéfa, její hospodaření kritizoval Babiš

„Věřím, že se nám v součinnosti s naším akcionářem podaří provést banku důležitými reformami, aby mohla nadále plnit svou nezastupitelnou úlohu při podpoře českých exportérů,” řekl Výborný.

Ministerstvo financí uvedlo, že od změny očekává především personální stabilizaci instituce, zlepšení přístupu k vybraným úvěrovým případům a v neposlední řadě přípravu banky na uvažované změny v systému podpory exportu, které budou postupně přicházet.

Výborný dosud v ČEB vykonával funkci místopředsedy představenstva odpovědného za úsek řízení rizik. Už předtím působil například v Komerční bance, České spořitelně či Citibank.

Některé případy šetří policie

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v minulosti několikrát kritizoval dřívější hospodaření státní ČEB a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

Banku vlastní stát, menšinový podíl akcií má EGAP. Akcionářská práva vykonávají za stát pověřená ministerstva, z nichž má nadpoloviční podíl hlasů ministerstvo financí.

Vláda minulý týden rozhodla, že ČEB a EGAP mají nově spadat pouze pod ministerstvo financí. Převod podílů ale předpokládá změnu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Změny ve vlastnické struktuře ČEB také musí posoudit Česká národní banka.

Přímé náklady státního rozpočtu na obě instituce od roku 2006 činí více než 32 miliard Kč.

„ČEB a EGAP jsme zdědili v žalostném stavu a je skutečně potřeba, aby byly pod jednou střechou, protože zkušenosti se čtyřmi akcionáři nejsou dobré. Takže jediným akcionářem by mělo být MF, které řídí státní rozpočet,” uvedl v březnu Babiš.

ČEB i EGAP se potýkají se ztrátovými obchodními případy z let 2007 až 2011, některé vyšetřuje policie. Bureš byl v čele ČEB od roku 2014, předtím tam působil jako finanční ředitel.

Objem špatných úvěrů ČEB, tzv. úvěrů v selhání, klesl loni na 20,6 miliardy korun, v roce 2015 činil více než 42 miliard korun. ČEB poskytuje českým vývozcům finanční produkty a poradenství pro export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků