Hlavní obsah
Na ilustračním snímku pracovnice sklářské firmy Crystalex v Novém Boru na Českolipsku Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Česká ekonomika zrychlí růst na tři procenta, zlepšil odhad MMF

Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu zrychlí růst na tři procenta. Střednědobě by se měl růst stabilizovat okolo 2,25 procenta, uvedli ve středu zástupci MMF. Podle původního odhadu MMF měl letos český hrubý domácí produkt vzrůst o 2,5 procenta.

Na ilustračním snímku pracovnice sklářské firmy Crystalex v Novém Boru na Českolipsku Foto: Jaroslav Švehla, Právo
Česká ekonomika zrychlí růst na tři procenta, zlepšil odhad MMF

„Ekonomika roste díky silné domácí poptávce a exportu, což je dobrá zpráva,” uvedl zástupce MMF Costas Christou. Růst ekonomiky podle něj podporuje vhodná rozpočtová politika.

Měnová opatření ČNB, která oslabila korunu, se podle něj ukázala jako velmi efektivní. Inflace je díky ní stále nad nulou, dodal. Do roku 2016 by se měl růst cen dostat ke dvěma procentům.

MMF je v odhadu růstu HDP optimističtější než české instituce. Ministerstvo financí podle dubnové prognózy počítá letos s růstem o 2,7 procenta, ČNB čeká růst o 2,6 procenta.

První čtvrtletí bylo rekordní

V letošním 1. čtvrtletí vykázala česká ekonomika podle předběžného odhadu ČSÚ rekordní růst, když ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostla o 2,8 procenta. Meziročně ekonomika vzrostla o 3,9 procenta, nejrychleji od poloviny roku 2008. [celá zpráva]

I když určitou roli sehrálo předzásobení tabákem, podle některých analytiků dávají čísla ze začátku roku naději, že by celoroční růst mohl překročit tři procenta.

Pravidelná každoroční mise Mezinárodního měnového fondu v Česku ve středu končí. Zástupci fondu se během ní zabývali vývojem ekonomiky, veřejných financí i vývojem finančního sektoru a strukturálními změnami. Mise se koná každý rok na základě stanov MMF a uskutečňuje se v každém z členských států.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků