Hlavní obsah
Hrubý domácí produkt ČR Foto: Martin Havelka, Novinky

Česká ekonomika rostla o 2,5 procenta, potvrdil ČSÚ

Český hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl o 2,5 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněného v pátek. Zpřesněný odhad meziročního růstu je tak stejný jako ten předběžný. Oproti předchozímu čtvrtletí HDP vzrostl o 0,4 procenta, v předběžném odhadu statistici hovořili o růstu o 0,3 procenta.

Hrubý domácí produkt ČR Foto: Martin Havelka, Novinky
Česká ekonomika rostla o 2,5 procenta, potvrdil ČSÚ

„Růst byl tažen výdaji domácností na konečnou spotřebu, ale i zahraniční poptávkou. Obě tyto složky přispěly k růstu shodně jedním procentním bodem,” uvedl Vladimír Kermiet z odboru národních účtů ČSÚ.

„Pokles o 0,3 procenta byl zaznamenán u investic. Z pohledu odvětví se na růstu podílely zejména služby,“ dodal Kermiet.

„Meziroční růst je znatelně vyšší než u našich sousedů platících eurem – Německa (1 procento), Rakouska (1,5 procenta) či Slovenska (1,3 procenta), zatímco Polsko (3,9 procenta) či Maďarsko (5 procent) stále rostou rychleji,” připomněl portfolio manažer NN Investment Partners Michal Špaček.

„Navzdory pesimistickým očekáváním je tak přetrvávající solidní růst pozitivní zprávou. Pokud se ve zbylé části roku nestane nějaká katastrofa, mohla by letos česká ekonomika vzrůst o 2,5 procenta, což není vůbec špatné,” uzavřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků