Hlavní obsah

Česká ekonomika překvapila, na konci roku ještě rostla

Česká ekonomika zatím ustála běsnění globální krize. Hrubý domácí produkt České republiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku podle předběžných odhadů vrostl o jedno procento. Analytici přitom očekávali stagnaci nebo pokles. Za celý loňský rok hrubý domácí produkt vzrostl oproti předešlému roku o 3,5 procenta. V pátek to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Česká ekonomika překvapila, na konci roku ještě rostla

"Vzhledem k měsíčním údajům o propadu průmyslu to lze označit za dobrý výsledek. My jsme čekali propad o 0,7 procenta. Ovšem předběžný výsledek je třeba brát spíše orientačně,“ upozornil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Podle něj totiž i předběžný údaj o ekonomice ve třetím čtvrtletí tehdy hovořil o překvapivém růstu. Zpřesněná čísla však tento fakt vyvrátila a z rostoucího hospodářství se stalo klesající.

Výhled pro letošek však není příznivý. Česká národní banka již v předešlých dnech varovala, za letošní rok očekává pokles HDP o 0,3 procenta. Česko by se tak mělo dostat do recese.

Podniky omezily výrobu

Za tak výrazným propadem je globální krize. Kvůli ní mnoho tuzemských podniků muselo v předešlých měsících omezovat výrobu. Stála například mladoboleslavská Škoda Auto, lídr tuzemského autoprůmyslu, či Avia nebo kopřivnická Tatra.

Odstávky výrazně poznamenaly průmyslovou výrobu, která v listopadu a prosinci rekordně klesala o 17,4, respektive 14,6 procenta. S nízkými prodeji jde ruku v ruce propouštění, proto lednová nezaměstnanost poskočila o osm desetin procenta na 6,8 procenta.

„Globální finanční krize sice Českou republiku v zásadě nezasáhla, vyvolala však v celosvětovém měřítku nezanedbatelný pokles poptávky po zboží a službách. Pro výrazně exportně orientovanou českou ekonomiku z toho vyplývají podstatné odbytové potíže, umocněné navíc opatrnějším přístupem komerčních bank k poskytování úvěrových produktů podnikatelské sféře i obyvatelstvu,“ odůvodnili mimo jiné, proč ekonomika zpomaluje statistici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků