Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Česká ekonomika podle odhadů poroste více, než se čekalo

Ministerstvo financí (MF) zlepšilo pro letošní rok odhad růstu české ekonomiky na 2,2 procenta z předchozích 1,6 procenta. Pro příští rok naopak úřad odhad růstu ekonomiky zhoršil na dvě procenta z dříve odhadovaných 2,3 procenta. Vyplývá to z nové pondělní makroekonomické predikce MF.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Česká ekonomika podle odhadů poroste více, než se čekalo

Loni česká ekonomika klesla o 4,1 procenta.

"Z prognózy vyplývá, že nedojde k ohrožení pro příští rok stanoveného deficitu veřejných financí ve výši 4,6 procenta. Nové odhady mají totiž na vývoj daňových příjmů naprosto zanedbatelný vliv," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Pro rok 2012 počítá MF s růstem hrubého domácího produktu o 3,2 procenta. V roce 2013, kdy by měl podle plánů klesnout deficit veřejných financí na 2,9 procenta HDP, by ekonomika měla růst o 3,8 procenta.

ČNB odhaduje 1,6 procenta

Česká národní banka podle srpnové prognózy odhaduje růst tuzemské ekonomiky letos na 1,6 procenta. Pro příští rok předpovídá zlepšení na 1,8 procenta. Guvernér ČNB Miroslav Singer ovšem tento týden uvedl, že centrální banka zřejmě ve své nové prognóze 4. listopadu zlepší odhad růstu ekonomiky pro letošní rok. Většina oslovených analytiků čeká příští rok kvůli úsporným opatřením vlády a nižšímu růstu v Evropě zpomalení růstu ekonomiky z letošních dvou procent na přibližně 1,7 procenta.

"Zlepšené vnější podmínky by se měly odrazit v pokračujícím ekonomickém růstu... V roce 2011 by se úsporná politika vlády měla projevit mírným zpomalením ekonomického růstu," uvedlo MF v prognóze.

Inflaci ministerstvo očekává letos i příští rok ve srovnání s odhady z července nižší. Průměrná míra inflace by měla letos činit 1,5 procenta proti původně předpovídaným 1,6 procenta. V roce 2011 by měla inflace stoupnout na 2,2 procenta. "Riziko pro růst inflace mohou představovat sekundární dopady relativně vysokého očekávaného růstu cen elektrické energie pro výrobce," uvedlo MF.

Naopak nižší ve srovnání s předchozími odhady by měla být letos i příští rok míra nezaměstnanosti. MF očekává letos nezaměstnanost 7,4 procenta a v roce 2011 pak 7,2 procenta. Předchozí prognóza počítala letos s nezaměstnanosti 7,6 procenta, příští rok s podílem lidí bez práce na 7,3 procenta.

Optimističtější je MF také ohledně spotřeby domácností. Zatímco v červenci očekávalo ministerstvo pro letošek pokles spotřeby o půl procenta, nyní počítá s růstem o 1,5 procenta.

Schodek ČR klesá

Schodek státního rozpočtu ke konci října klesl na 96,7 miliardy korun ze zářijových 99,6 miliardy korun, jak informovalo MF. Loni za stejné období vykázal státní rozpočet deficit 138,1 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun a podle nedávného vyjádření MF bude schodek letos dodržen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků