Hlavní obsah
Hrubý domácí produkt ČR Foto: Martin Havelka, Novinky

Česká ekonomika mírně přidala na růstu

Meziroční růst ekonomiky ČR ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta, v prvním čtvrtletí činil 2,7 procenta. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 procenta. V úterý o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ), který o desetinu bodu vylepšil svůj dřívější odhad.

Hrubý domácí produkt ČR Foto: Martin Havelka, Novinky
Česká ekonomika mírně přidala na růstu

„Největší měrou se na tomto výsledku podílela spotřeba domácností a saldo zahraničního obchodu. Významně rostla i spotřeba vládního sektoru,“ komentoval ekonom Raiffeisenbank Luboš Růžička. Podle něj vývoj HDP znovu překvapil.

„Současný růst lze stále považovat za solidní, i když česká ekonomika je již za vrcholem svého hospodářského cyklu a postupně zpomaluje, což je do značné míry ovlivněno i vývojem v zahraničí,“ dodal.

V rámci Evropy jsou poslední údaje o růstu české ekonomiky nadprůměrné, i podle analytiků ale ve druhé polovině roku růst zpomalí. Důvodem je hlavně slabý výkon německé ekonomiky a brexit.

Statistici současně se zpřesněním odhadu HDP v úterý zveřejnili údaje o vývoji příjmů a spotřeby domácností. Reálné příjmy domácností meziročně stouply o 3,5 procenta a jejich spotřeba o 2,9 procenta. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl ve 2. čtvrtletí hodnoty 34 995 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků