Hlavní obsah
Vývoj HDP v ČR Foto: David Ryneš, Novinky

Česká ekonomika loni zpomalila růst na polovinu

Hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2016 rostl o 2,3 procenta. Vyplynulo to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Česká ekonomika tak v loňském roce výrazně zpomalila proti předloňským 4,5 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí rostl HDP meziročně o 1,9 procenta.

Vývoj HDP v ČR Foto: David Ryneš, Novinky
Česká ekonomika loni zpomalila růst na polovinu

Růst české ekonomiky na konci roku 2016 mírně zrychlil. Růst byl podpořen zejména rostoucí spotřebou domácností a zahraniční poptávkou, uvedli statistici.

Oproti předchozímu čtvrtletí vzrostl HDP v poslední části loňského roku o 0,4 procenta.

„Za relativně slabým růstem oproti dynamice růstu v sousedních zemím stojí zejména velmi slabá tvorba zásob, která z mezičtvrtletního růstu domácí ekonomiky ubrala,“ sdělil Novinkám ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Dynamiku HDP brzdila zejména slabá investiční aktivita
Viktor Zeisel, ekonom

„Pokles investic dosáhl mezičtvrtletně 0,6 procenta. Soukromá spotřeba naopak zůstává velmi silná, když vykázala mezičtvrtletní růst o 0,7 procenta. Nezaměstnanost se nachází na historicky nízkých hodnotách a zvyšování mezd akceleruje,“ dodal ekonom.

Růst HDP v loňském roce výrazně zpomalil. „Dynamiku brzdila zejména slabá investiční aktivita. Naopak k vyššímu růstu HDP tlačila soukromá spotřeba a rostoucí přebytek bilance zahraničního obchodu,“ uvedl Zeisel s tím, že letos by ekonomika mohla opět zrychlit na 2,7 procenta. Ministerstvo financí očekává růst HDP o 2,6 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků