Hlavní obsah

Česká ekonomika dupla na brzdu

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,2 procenta. Ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci se hrubý domácí produkt snížil o 0,1 procenta. Uvedl to v pátek Český statistický úřad.

Česká ekonomika dupla na brzdu

„Čísla jsou horší oproti předchozím odhadům, ty hovořily o meziročním růstu 1,5 procenta a o mezičtvrtletní stagnaci,“ informoval analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Tradičním tahounem tuzemské ekonomiky je zahraniční obchod. „I když poslední čísla z Německa o průmyslové výrobě a podnikových objednávkách jsou slušná, zpomalení nás bezesporu čeká,“ sdělil Volf s tím, že jde o to, jak moc bude hluboké a dlouhé.

Připravme se na horší časy

Na zpomalení ekonomiky budou mít svůj podíl také další úspory vlády a celého státního sektoru. Na horší časy se připravuje také privátní sektor. „Listopadová nezaměstnanost už se zvedá a v dalších měsících nebude překvapením, když se firmy budou zbavovat dalších svých zaměstnanců, ať už v souvislosti s nižšími zakázkami, nebo ve snaze o vyšší efektivitu,“ připomněl Volf.

„Česká ekonomika je exportně závislá na vývoji eurozóny. Pokud se tamním zemím
nepodaří vypořádat se s fiskální krizí a nezachrání společnou měnu, nemůžeme
čekat růst ani u nás,“ uvedl Jiří Moser ze společnosti PwC s tím, že rok 2012 by se mohl do jisté míry podobat krizovému roku 2008.

V pátek začal klíčový summit EU, který by měl ukázat směr, kam se bude Unie ubírat. Jeho výsledek bude stěžejní a mohl by naznačit, v jaké formě bude EU existovat dál. „Strategická pozice Česka je velmi dobrá právě kvůli těsnému vztahu a sousedství s Německem,“ upozornil Volf.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků