Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo

Češi utrácejí za ojetiny vyšší sumy, roste i drzost podvodníků s tachometry

Průměrná cena ojetých aut prodaných na českém trhu v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o osm procent na 204 800 korun. S tím však roste i drzost podvodníků, kteří zhruba u 40 procent nabízených aut stočí tachometr v průměru o 116 tisíc kilometrů. To je o 16 tisíc víc než loni, vyplývá z údajů společnosti Cebia.

Ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo
Češi utrácejí za ojetiny vyšší sumy, roste i drzost podvodníků s tachometry

Nejvíc se prodávaly vozy s cenou mezi stem a dvěma sty tisíci korunami. Jejich podíl ale klesl o sedm procentních bodů na 59 procent. Za cenu mezi 200 a 300 tisíci korunami se prodalo 19 procent aut a nad 300 tisíc dalších 22 procent.

„To, že se zvětšuje skupina zákazníků, kteří jsou ochotni do koupě ojetiny investovat víc peněz než dříve, nahrává ale nepoctivým prodejcům, kteří stáčejí tachometry,” uvedl ředitel Cebie Martin Pajer.

Za podvody s tachometry tvrdší postihy
Stáčením tachometrů prodejci vozidlo uměle omladí, čímž vydělají desetitisíce korun navíc. Přitvrdit postih za tyto nekalé praktiky chce novela zákona, na níž se hodlá podílet Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA) i společnosti Auto ESA, TÜV Nord a VinCheck. Společným cílem je, aby se stáčení tachometrů stalo trestným činem. [celá zpráva]

Podíl vozů s udávaným počtem kilometrů mezi 100 000 a 200 000 klesl z 50 na 47 procent. Množství aut s nájezdem nad 200 000 kilometrů se snížilo z 26 na 20 procent, naopak podíl vozů s méně než 100 000 km na tachometru stoupl z 24 na 33 procent.

„Vzhledem k tomu, že se nesnížilo průměrné stáří prodaných vozidel, na čemž má podíl i rostoucí dovoz aut starších 15 let, je zřejmé, že dochází k razantnějšímu stáčení tachometrů než v předchozím roce. Zatímco loni se průměrné stočení pohybovalo okolo 100 000 kilometrů, letos se navýšilo na 116 000 km,” dodal Pajer.

Podíl stočených vozidel se pohybuje stále zhruba okolo 40 procent. Průměrná hodnota udávaná na tachometru byla 158 000 km.

Dovoz ojetin roste

Podíl prodaných ojetých aut českého původu se snížil ze 76 procent na 67 procent. Dovoz stoupl o 11 procent na 42 430 aut. Převažují auta z Německa a Itálie. Diesely tvořily 61,5 procenta prodaných aut.

Nejprodávanějšími ojetými vozy byly Škoda Octavia a Fabia. Na třetí pozici se umístil Volkswagen Golf, který si meziročně polepšil o dvě pozice. Naopak relativně významný propad zaznamenal Ford Focus, který si pohoršil o 1,2 procentního bodu a klesl ze čtvrtého nejprodávanějšího modelu až na šestý. Mezi deset nejprodávanějších modelů se nově dostala Škoda Rapid a Volkswagen Touran.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků