Hlavní obsah
Solární elektrárna v Chile

Češi prodali v Chile projekty solárních elektráren za miliardy

Česká investiční skupina Solek Group prodala v Chile projekty solárních elektráren kanadské společnosti CarbonFree, řekl majitel Solek Group Zdeněk Sobotka. Výši transakce neuvedl. Podle informací ČTK z trhu může hodnota prodeje činit přibližně 2,9 miliardy korun.

Solární elektrárna v Chile
Češi prodali v Chile projekty solárních elektráren za miliardy

Stavbu elektráren má Solek Group zahájit na konci letošního roku, CarbonFree ji má spolufinancovat. Předání hotových staveb kanadské firmě se má podle Sobotky uskutečnit na přelomu let 2019 až 2020. Všechny projekty mají být postaveny v okruhu 250 kilometrů od chilského hlavního města Santiago de Chile.

Sobotka řekl, že Solek Group má v Chile vytipovány pozemky pro 2000 MW fotovoltaických instalací (podobný instalovaný výkon má jaderná elektrárna Temelín). Na zhruba 450 MW chce získat povolení a minimálně 250 MW skutečně postavit a nabídnout investorům.

„Je to reálný cíl, zvláště ve chvíli, kdy už máme 118 MW prodáno,” uvedl. „Ten růst je dramatický. Celá firma prochází obrovskou proměnou,” dodal.

Chile chce vyrábět většinu elektřiny ze slunce

Chilská vláda se již dříve rozhodla výrazně snížit závislost na fosilních palivech a do roku 2035 chce z obnovitelných zdrojů získávat až 60 procent energie. V předloňském roce přitom tento podíl činil pouze 12 procent. Sobotka dodal, že kromě chilského trhu společnost zkoumá příležitosti i v dalších jihoamerických zemích, například Argentině, Kolumbii nebo středoamerickém Salvadoru.

Solek Group dosud realizovala desítky projektů fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 30 MW v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Chile. Nynější dohoda tuto hodnotu násobně zvýší.

Svůj pilotní projekt v Chile, solární elektrárnu Parque Solar Cuz Cuz s instalovaným výkonem 3,07 MW, prodala loni Solek Group chilskému fondu zaměřenému na investice do obnovitelných zdrojů energie, jehož správcem je společnost Ad Capital Servicios Financieros. Cena transakce činila v přepočtu zhruba 77 miliónů korun.

Pro srovnání – v celém Česku bylo podle dat Energetického regulačního úřadu na konci června instalováno asi 2050 MW zdrojů, které vyrábějí energii ze Slunce.

Za společností CarbonFree, se kterou skupina kontrakt uzavřela, stojí kanadští investoři, kteří vlastní více než 85 solárních projektů s výkonem více než 400 MW ve třech zemích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků