Hlavní obsah

Češi peníze hromadně nevybírají, objem vkladů roste

Česku nehrozí podle tuzemských bank hromadné vybírání vkladů, které bylo možné pozorovat například v Rusku nebo Polsku. Tuzemské banky naopak zaznamenávají nárůst vkladů i větší zájem o zakládání běžných účtů.

Češi peníze hromadně nevybírají, objem vkladů roste

"Nesledujeme, že by se klienti chovali výrazně jinak než obvykle. Naopak v současné době je situace zcela normální," uvedla například mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Banka pouze zaznamenala případy, kdy klienti chtěli rozložit riziko založením více účtů nebo přesunutím hotovosti do bezpečnostních schránek.

K žádným hromadným výběrům peněz nedochází ani u Raiffeisenbank. "U soukromých osob naopak dochází k růstu vkladů. Počet nově otevíraných běžných účtů je v posledních týdnech zhruba dvojnásobně vyšší než v předchozích měsících," uvedl mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Výraznější změnu v objemu vkladů nezaznamenala ani ČSOB. "Pozorujeme mírné změny ve skladbě využívaných produktů, tedy vyšší zájem o termínované vklady. Nezaznamenali jsme ani odliv prostředků do zahraničí," uvedl mluvčí banky Ivo Měšťánek.

GE Money Bank podle její mluvčí Markéty Dvořáčkové zaznamenala nárůst vkladů jak malých a středních podniků, tak i domácností. "Za říjen vklady malých a středních podniků narostly o vice než 30 procent v meziročním srovnání, vklady občanů o deset procent," uvedla.

Podle analytika jsou výběry zanedbatelné

Podle analytika společnosti Cyrrus celkově na trhu sice lze pozorovat výběry z bank, ale jedná se ani ne o desetiny procenta celkového objemu, což je podle něj zanedbatelné. "Trh je stabilní. Rozhodně tak nelze nyní očekávat hromadné výběry vkladů," uvedl.

Podle středečních zpráv například Rusové vybrali od vypuknutí finanční krize z bank až 90 miliard rublů (více než 62 miliard Kč). Jde sice jen o 1,5 procenta všech vkladů, ale experti se obávají, že během října mohou finanční ústavy přijít o desetinásobek zářijové částky.

Poláci pak v obavách z možných dopadů finanční krize vybírají část úspor ze svých kont. Klienti zatím většinou vybírají částky do několika tisíců zlotých (zhruba desítky tisíc korun) tak, aby jim v případě nějakých problémů nechyběla na krátkou dobu hotovost. Odhaduje se, že banky v Polsku vyplatily v říjnu zhruba o osm až 12 procent více peněz než v září.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků