Hlavní obsah

Češi patří k nejintenzivněji pracujícím v celé Evropě

Češi patří mezi tři nejintenzivněji pracující evropské národy. S platovým ohodnocením je ale spokojena jen třetina a vyhlídky na svůj profesní růst hodnotí kladně jen čtvrtina Čechů. Oproti ostatním Evropanům mají Češi častěji strach ze ztráty zaměstnání a jejich pracovní doba je méně flexibilní, než je v Evropě obvyklé.

Češi patří k nejintenzivněji pracujícím v celé Evropě

Podle průzkumu evropské nadace Eurofond se náročnost práce v posledních letech zvyšuje v celé Evropě. V Česku ale patří mezi největší. Vyšší tempo práce a kratší termíny než v Česku mají podle Eurofondu jen Finové a Švédové.

Ve srovnání s průměrem EU je také mnohem více českých pracovníků kontaktováno ohledně pracovních záležitostí mimo pracovní dobu.

„Ačkoli se pracovní podmínky v Česku spíše blíží starým členským státům, v některých oblastech se hodnoty evropskému průměru vymykají,“ shrnuli výsledky průzkumu zástupci nadace Eurofond.

Problémy s pracovní dobou

„Jen každý čtvrtý Čech se domnívá, že má dobré vyhlídky na profesní růst, a pouze jeden ze tří považuje svoji práci za náležitě ohodnocenou, což jsou údaje hluboko pod průměry EU,“ uvedl tiskový mluvčí nadace Mans Martensson.

Podle průzkumu, který proběhl v roce 2005 kromě všech členských zemích EU také v Norsku, Švýcarsku, Chorvatsku a v Turecku, mají Češi výhrady nejen k vyšší náročnosti práce a nedostatečnému finančnímu ohodnocení, ale také k možnostem dalšího vzdělávání a nedostatečné flexibilitě pracovní doby.

„Pracovní doba je méně pružná než v jiných členských státech EU a často ji nařídí šéf,“ dodal Martensson. Velmi nízký je podle něj v Česku také počet zaměstnanců, kterým zaměstnavatel poskytuje další vzdělávání.

„Zhruba třetina českých pracovníků se navíc obává ztráty zaměstnání v následujícím půl roce, což je hodnota přesahující jak průměr deseti nových členských států (25 %), tak i průměr staré patnáctky (11 %),“ uvedl Martensson.

Anketa
Jak hodnotíte svoji pracovní aktivitu?
Intenzivně pracuji každý pracovní den
65.9 %
Pracuji, ale nepředřu se
24.6 %
Dělám, že dělám
4.8 %
Nepracuji vůbec
4.7 %
Celkem hlasovalo 11242 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků