Hlavní obsah
Foto: Milan Vojtek, Právo

Češi kvůli špatnému počasí chtějí zájezdy last minute, nabídka je ale malá

Mnoho lidí, kteří neměli letos v plánu jet na dovolenou do zahraničí, si to během léta rozmyslelo. Často je důvodem ne právě letní počasí, které v ČR panuje. Ti, kteří si ale chtějí vybrat zájezd na poslední chvíli, ale mohou narazit. Nabídka už není tak široká jako v minulých letech a zájezdy jsou za vyšší ceny, než lidé počítají.

Foto: Milan Vojtek, Právo
Češi kvůli špatnému počasí chtějí zájezdy last minute, nabídka je ale malá

"Aktuální dostupnost zájezdů na poslední chvíli je taková, že už ve čtvrtek není co prodávat na víkendové odlety," popsala situaci Kateřina Komedová, manažerka komunikace a marketingu agentury Zájezdy.cz. Podle agentury se proti minulému roku množství nabídek zájezdů snížilo o 15 procent.

Podle ní tyto typy zájezdů, na které si mnoho lidí zvyklo, letos téměř nejsou k dispozici. V nabídkách jsou pouze pětihvězdičkové hotely, o něž ale lidé nemají zpravidla zájem. Na last minute čekají především proto, aby byla dovolená co nejlevnější, čemuž drahé hotely neodpovídají.

Podle zástupce CK Fischer Dana Plovajka lidé často přicházejí s konkrétní představou, kam by chtěli letět a do jakého typu hotelu. Bývají pak překvapeni, že v destinaci, kterou chtějí, už není žádné volné místo.

Méně objednávek a obava z Egypta

Důvody, proč je nabídek méně, jsou dva. Prvním z nich je to, že cestovní kanceláře počítaly s nízkou poptávkou a objednaly méně míst, proto jich také méně zůstává volných.

Navíc lidé z Evropy omezili pobyty v Egyptě, Tunisku, kde byli nepokoje a zvolili jiné destinace. Proto jsou hotely v "bezpečnějších" místech obsazenější.

"Klientela z velkých zdrojových zemí, jako je Německo, Anglie a Rusko, se z Egypta a Tuniska přesunula do jiných destinací. Tím došlo k vyčerpání kapacit v těchto letoviscích," vysvětlil Plovajko.

Paradoxně tak nastala situace, kdy jsou volné ubytovací kapacity pro nabídku na poslední chvíli za přijatelné ceny zpravidla pouze v těchto dvou zemích. Klienti, kteří už nemají příliš na výběr, si proto velmi často Egypt nebo Tunisko nakonec vyberou.

Podle Tomáše Brejchy z Čedoku si ale česká klientela v druhé polovině prázdnin uvědomila, že cestování do Egypta je bez rizika. Mnoho lidí tak podle něj do země odlétá a vrací se spokojeni. Po konfliktech v těchto zemích klienty oslovily zejména příznivé ceny, vliv mají také doporučení známých, kteří dovolenou na severu Afriky absolvovali.

Anketa
Využili jste někdy nabídku zájezdů last minute?
ano, dokonce několikrát
32.8 %
ano, ale jen jednou
12.3 %
ne, ale chystám se k tomu
10.8 %
jezdím na dovolenou bez CK
18 %
na dovolenou nejezdím
26.1 %
Celkem hlasovalo 11027 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků