Hlavní obsah

Čerpacích stanic na stlačený plyn budou v Česku už na čtyři desítky

Obliba ve využívání vozidel na stlačený zemní plyn (CNG) v Česku roste. Podle informací České plynárenské unie (ČPU) vznikne příští rok u tuzemských silnic osm až deset nových veřejných čerpacích stanic na CNG, čímž se jejich počet zvýší na zhruba 43. Roste i samotný prodej stlačeného zemního plynu.

Čerpacích stanic na stlačený plyn budou v Česku už na čtyři desítky

"U nás jezdí v současné době 2275 CNG vozidel, z čehož je 295 CNG autobusů," uvedla pro ČTK manažerka ČPU Markéta Schauhuberová. Počet CNG vozidel v ČR na konci září oproti stejnému období loni stoupl o téměř 50 procent. "Předpokládáme, že ke konci letošního roku bude v ČR jezdit okolo tří tisíc osobních a užitkových vozidel na CNG, nabídka je totiž opravdu veliká, na českém trhu je k dostání nejméně 30 druhů sériově vyráběných CNG aut," dodala Schauhuberová.

Podle ČPU by v Česku mělo každý rok vyrůst kolem deseti nových plnících stanic CNG. Nejlépe je pokryta Praha. Stanice jsou také na severu a východě Čecha a na severu Moravy. Nejhůře je na tom jih Čech a Moravy.

Ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi ale ČR stále ve využívání CNG zaostává. Itálie například nabízí řidičům 700 čerpacích stanic na CNG. V Německu je v provozu 835 stanic a v Rakousku 200. Na světě je vybudováno celkem 18 000 stanic CNG a dalších 2600 se plánuje. "Ve světě dnes jezdí více než 12 miliónů CNG vozidel," uvedla Schauhuberová s tím, že jejich obliba roste například v Thajsku, Íránu, Koreji nebo Pákistánu.

Autobusy na CNG provozuje již několik krajů. Například v Karlovarském kraji jich jezdí asi 12 a budou přibývat. Podle Schauhuberové činí roční úspora při provozu jednoho CNG autobusu ve srovnání s dieselovým autobusem zhruba 150 000 Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků