Hlavní obsah
Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 17. říjnu Foto: David Ryneš, Novinky

Ceny nafty dohánějí benzín. Řidiči tankují nejdráž za čtyři roky

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta opět rychleji a cenou se začala blížit benzínu. Průměrná cena Naturalu 95 v uplynulém týdnu stoupla o tři haléře na 33,82 koruny za litr. Nafta stála ve středu v průměru 33,61 koruny za litr, což bylo o 23 haléřů víc než o týden dřív. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Ceny u čerpacích stanic se drží na maximu od prosince 2014.

Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 17. říjnu Foto: David Ryneš, Novinky
Ceny nafty dohánějí benzín. Řidiči tankují nejdráž za čtyři roky

Nejvíce nyní motoristé platí nadále v Praze, za Natural 95 v průměru 34,58 Kč/l a za naftu 34,31 Kč/l. Nad 34 korunami je průměrná cena dieselu ještě na Vysočině, u benzínu na tuto hranici vystoupala v hlavním městě a dalších pěti regionech.

Natural 95 zůstává nejlevnější v Jihočeském kraji s průměrnou cenou 33,33 Kč/l. Za naftu si čerpací stanice účtují nejméně také na jihu Čech, v průměru 33,18 Kč/l. Jen mírně vyšší je průměrná cena dieselu v Královéhradeckém kraji.

Nafta je nyní jen o 21 haléřů levnější než benzín. „Cena nafty bývá zpravidla levnější než cena benzínu. Naposledy v březnu 2015 se však stalo, že nafta byla dražší než benzín. Tehdy se cena benzínu pohybovala kolem 31,20 koruny za litr a nafta byla o zhruba 10 haléřů dražší. K takovéto situaci zpravidla dochází při rostoucí poptávce po topné naftě, která se využívá v průmyslu a při výrobě tepla,” komentoval ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Šance na obrat

Na trzích s ropou došlo k výraznému propadu v ceně. Ropa Brent se obchoduje kolem 80 dolarů za barel, což je přibližně o pět dolarů méně než před týdnem.

„Tento propad by měl zamezit dalšímu zdražování pohonných hmot na čerpacích stanicích v České republice. Lze proto očekávat, že ceny v příštím týdnu budou stagnovat a výhledově by mohly mírně klesnout,” dodal Křeček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků