Hlavní obsah
Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 2. říjnu Foto: David Ryneš, Novinky

Ceny benzinu a nafty stagnují, ropa zlevňuje

Ceny pohonných hmot v Česku se od minulé středy příliš nezměnily. Benzin Natural 95 zlevnil v průměru o dva haléře na 32,55 koruny za litr a nafta naopak o haléř zdražila na průměrných 32,05 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS.

Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 2. říjnu Foto: David Ryneš, Novinky
Ceny benzinu a nafty stagnují, ropa zlevňuje

Nejdražší paliva jsou nyní na Vysočině. Benzin u tamních čerpacích stanic vyjde řidiče v průměru na 32,97 koruny za litr a nafta na 32,46 Kč/l. Stejně stojí nafta i v Praze.

Naopak nejlevněji tankují pohonné hmoty motoristé na jihu Čech. Litr benzinu Natural 95 tam stojí 32,03 koruny a nafta 31,48 koruny za litr.

Podle ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy opadly obavy z možného neblahého dopadu útoku na saúdskoarabská ropná zařízení z poloviny září, takže tuzemské čerpací stanice přišly o argument pro zvyšování své marže.

Ropa zlevňuje

„Ropa se naopak ocitá pod setrvalým výprodejním tlakem. Cena ropy Brent klesla na své takřka dvojměsíční minimum. Důvodem propadu je zejména obava ze zpomalení americké ekonomiky a bezprostředně pak vyšší než očekávaný stav amerických zásob. Trhy se v rostoucí míře obávají, že obchodní válka Spojených států a Číny vyústí v celosvětovou recesi, která by citelně podvázala poptávku po ropě,” komentoval ekonom.

Ropa Brent se ve čtvrtek prodává za méně než 58 dolarů za barel a je tak levnější než před útoky v Saúdské Arábii. Krátce po nich v polovině září stála 72 dolarů za barel.

Kovanda očekává, že v příštích sedmi dnech se tak čeští řidiči dočkají zlevnění benzinu o pět až deset haléřů na litr. Nafta kvůli blížící se zimě zlevní méně výrazně, do pěti haléřů na litr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků