Hlavní obsah
Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 31. červenci Foto: David Ryneš, Novinky

Ceny benzinu a nafty jsou nejnižší od konce dubna

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zlevnily, a dostaly se tak na nejnižší cenu od konce letošního dubna. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulé středy o šest haléřů na 32,89 koruny za litr a cena nafty o čtyři haléře na 31,99 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS.

Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 31. červenci Foto: David Ryneš, Novinky
Ceny benzinu a nafty jsou nejnižší od konce dubna

Ceny pohonných hmot vytrvale klesají zhruba od přelomu května a června. Benzin i nafta od té doby zlevnily přibližně o osm desítek haléřů.

Nejdražší v Česku jsou nadále pohonné hmoty v Praze, kde řidič koupí litr benzinu v průměru za 33,33 koruny a litr nafty za 32,61 koruny. Naopak nejnižší jsou ceny v Jihočeském kraji, kde benzin stojí 32,38 koruny a nafta 31,38 koruny.

Někteří analytici přitom čekali, že benzin a nafta už začnou zdražovat kvůli růstu cen ropy a oslabování koruny vůči dolaru.

„Vývoj cen pohonných hmot v ČR byl v posledních dvou měsících do určité míry odpoutaný od vývoje na trhu s ropou a na měnovém trhu. To bylo zapříčiněno snižováním marží pumpařů, kteří (předtím) využili situace kolem dovozu znečištěné ropy z Ruska,” komentoval hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Problémy s dodávkami ropy do naší země se však již podařilo vyřešit.

„Pod vlivem konkurence dochází ke snižování marží a koncových cen na čerpacích stanicích. V průběhu srpna se však situace pravděpodobně otočí a pohonné hmoty přestanou zlevňovat,” odhaduje analytik.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků