Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ceny americké ropy a zlata lámou rekordy, americké akcie klesají

Cena ropy překonala v úterý 88 dolarů za barel. Vysokou cenu vyprovokovalo neustálé napětí na turecko-iráckých hranicích, které se posléze projevuje na světových trzích. Stoupají také ceny zlata, během úterka překonaly 28leté maximum. Naopak americké akcie pokračovaly v poklesu z úvodu týdne.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Ceny americké ropy a zlata lámou rekordy, americké akcie klesají

Americká lehká ropa stála v na trzích v New Yorku 88,05 dolaru za barel. Na rostoucí ceny v Americe ve stejný čas zareagovala i cena severomořské ropy Brent, která se vyšplhala na 84,31 dolaru za barel.

"Země vyvážející ropu sledují šplhající ceny na trzích s velkým napětím," řekl Abdallah El-Badri, generální tajemník kartelu OPEC.

Napětí v Turecku zvyšuje ceny

Růst cen vyprovokovalo rostoucí napětí na turecko-irácké hranici. Povstalci ze separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), kteří bojují za nezávislý stát na jihovýchodě Turecka, prohlásili, že se přesunují z kurdské části Iráku do Turecka. Turecká vláda se přitom nyní chystá požádat parlament o souhlas s případnou vojenskou operací v severním Iráku, kde má PKK své základny.

Ropa z kurdských oblastí přes Turecko od americké invaze z roku 2003 proudí jen sporadicky. Celá situace však může zvýšit napětí v regionu Blízkého východu, kde se těží třetina světových dodávek ropy.

Rekordní také ceny zlata

Rouste také cena zlata. Analytici se domnívají, že zlato by brzy mohlo překonat úroveň 800 dolarů. Naposledy tuto cenu překonalo v roce 1980. V závěru londýnského obchodování se cena zlata zvýšila o 2,45 dolaru na 758,60 dolaru za troyskou unci. Během dne stoupla až na 766,60 USD.

Americké akcie klesají

Americké akcie pokračovaly v poklesu z úvodu týdne, k čemuž přispěly rekordní ceny ropy, nižší zisky v některých bankách a vyjádření amerického ministra financí Henryho Paulsona, který varoval před dalšími dopady krize na trhu bydlení a hypoték.

Dow Jones poklesl v 18:00 SELČ o půl procenta na 13 918 bodů. Index S 500 oslabil o 0,4 procenta na 1542 bodů a technologický index Nasdaq o 0,2 procenta na 2774 bodů.

Horší výsledky hospodaření oznámily banky Wells Fargo & Co a KeyCorp, což se podepsalo v silném poklesu kurzu jejích akcií. Banky částečně doplatily na úvěrovou krizi.

Krize trhu hypoték trvá

Ministr Paulson pak řekl, že hypoteční krize není zdaleka u konce. Podobně hovořil už v noci i šéf centrální banky Ben Bernanke. Pokles trhu bydlení v USA je nejvýraznější za posledních 16 let a ministr řekl, že dopady krize v nadcházejících měsících pocítí další lidé.

Paulson ale zopakoval, že cílem vlády není pomáhat finančním institucím ani těm, co nemovitost kupovali ze spekulativních důvodů, ale skutečně postiženým lidem, kteří přijdou o byt. Podle ministra je také nutné změnit zákony, aby finanční instituce nemohly nabízet nevýhodné hypotéky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků