Hlavní obsah
Sídlo americké centrální banky (Fed) Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Centrální banka půjčila USA rekordních 2,29 biliónu dolarů

Bilanční výkaz americké centrální banky (Fed) vzrostl minulý týden kvůli následkům hospodářské krize na nový rekord 2,29 biliónu dolarů (zhruba 42,7 biliónu Kč). V předchozím týdnu to bylo 2,265 biliónu a dosavadní maximum 2,274 biliónu dolarů je z letošního ledna. Fed to uvedl v noci na pátek. Ukazatel je měřítkem půjček Fedu finančnímu systému.

Sídlo americké centrální banky (Fed) Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Centrální banka půjčila USA rekordních 2,29 biliónu dolarů

Fed měl v uplynulém týdnu v držení cenné papíry kryté hypotékami od agentur Fannie Mae a Freddie Mac za 1,066 biliónu dolarů. Jejich suma se zvýšila z 1,029 biliónu USD z předchozího týdne.

Dluhopisy organizací Fannie Mae, Freddie Mac a Federal Home Loan Bank System v držení Fedu pak klesly na 167,49 miliardy dolarů ze 169,01 miliardy. Fed se zavázal, že koupí dluhy agentur kolem 175 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 1,25 biliónu.

Konec programu podpory hypoték se blíží. Na konci měsíce Fed uzavře nákup hypotečních cenných papírů, který je pilířem kvantitativního uvolňování měnové politiky. Díky němu se náklady na půjčky na domy drží nízko a trh s bydlením se může oživit, napsala agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků