Hlavní obsah
 

Chudá česká zima. Podívejte se na časosběrné video z tuzemských sjezdovek

Letošní zima byla nebývale teplá a lyžařskou sezonu navíc předčasně ukončila koronavirová pandemie. Jak chudou měli zimu v horských střediscích, výstižně ilustruje časosběrné video Novinek. Jde o záběry z kamer umístěných v sedmi českých a moravských střediscích.

 
Chudá česká zima. Podívejte se na časosběrné video z tuzemských sjezdovek

Letošní zimní sezona byla podle Asociace horských středisek téměř o měsíc kratší, než je obvyklé. Důvodem byly vysoké teploty, časté oblevy a globální pandemie nemoci covid-19, která sezonu v polovině března definitivně ukončila.

„Z hlediska počasí byl letošní rok mimořádným výkyvem,” uvedl šéf asociace Libor Knot. Výrazně teplé zimy ale podle něj byly i v poměrně nedávné minulosti. „Naposledy na přelomu let 2013 a 2014,“ poznamenal.

„Areály letos musely opakovaně kvůli častým srážkám a nedostatku přírodního sněhu zasněžovat. K dispozici přitom bylo velmi málo skutečně mrazivých dnů, kdy je efektivita výroby technického sněhu daleko vyšší,“ dodal Knot.

Celková návštěvnost horských středisek byla v průměru o téměř o třetinu nižší než v loňském roce.

Průměrná teplota v průběhu sezony činila dva stupně Celsia, což je o 2,8 stupně více, než je obvyklé. Sezona trvala 85 dní, zatímco v loňském roce to bylo 109 dní a před dvěma lety dokonce 113 dní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků