Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Bývalý šéf burzy zpronevěřil 50 miliard dolarů

Spojenými státy hýbe jeden z největších podvodů v historii. Policie zadržela investora a bývalého šéfa akciového trhu Nasdaq Bernarda Madoffa kvůli údajnému zpronevěření až 50 miliard dolarů (téměř biliónu korun). Podle obžaloby totiž sedmdesátiletý muž o svých obchodech lhal. V pátek o tom informovala BBC.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Bývalý šéf burzy zpronevěřil 50 miliard dolarů

Američan měl údajně brát peníze od nových investorů k vyplacení těch starých. Peníze měl však zneužít. Jeho právník uvedl, že s těmito „nešťastnými událostmi“ chtěl skoncovat.

Madoff založil v roce 1960 investiční fond Bernard L. Madoff Investements Securities, ale zároveň pracoval i pro další fondy.

Podle tamních úřadů se investor pochlubil nejméně třem zaměstnancům, že fond s pětadvaceti klienty a více než 17 miliardami dolarů, které zde měl management, byl podvod. Ztráta se blíží 50 miliardám dolarů.

„Tvrdil, že skončil a že nemá absolutně nic. Všechno to byla obrovská lež. V podstatě šlo o Ponziho schéma,“ stojí v trestním oznámení.

Ponziho schéma:
Výraz vznikl podle Charlese Ponziho. V tomto schématu podvodník získává peníze od investorů s tím, že je zúročí. S penězi však neoperuje, pouze vyplácí jen některé investory. Tento proces funguje jen do té doby, dokud přicházejí noví investoři. Přičemž část z nich nikdy své peníze neuvidí.

Madoffova kauce byla stanovena na deset miliónů dolarů (asi 195 miliónů korun). Žalobci tvrdí, že mu hrozí až dvacet let vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků