Hlavní obsah

Bývalý finanční šéf WorldComu byl odsouzen k pěti letům vězení

Bývalý finanční ředitel americké telekomunikační společnosti WorldCom Scott Sullivan byl ve čtvrtek odsouzen k pěti letům vězení za podíl na účetním podvodu, který dovedl firmu k největšímu bankrotu v historii Spojených států. Třiačtyřicetiletý Sullivan se již dříve přiznal ke konspiraci, podvodům s cennými papíry a falšování finančních výkazů a spolupracoval s úřady při vyšetřování v naději, že obdrží mírnější trest.

Bývalý finanční šéf WorldComu byl odsouzen k pěti letům vězení

Sullivan byl klíčovým svědkem v procesu s bývalým generálním ředitelem WorldComu Bernardem Ebbersem. Ten byl minulý měsíc za značné pozornosti médií odsouzen k 25 letům vězení. Žaloba mu prokázala, že zorganizoval kolosální podvod na akcionářích, kvůli kterému WorldCom nakonec zbankrotoval. Celkové škody se odhadují na 11 miliard dolarů. Ebbers byl nucen vzdát se prakticky veškerého zbylého majetku ve prospěch poškozených akcionářů.

Prokurátoři nedávno soudu poslali zprávu, ve které Sullivana pochválili za spolupráci na případu. Uvedli, že k úspěchu soudního stíhání přispělo především Sullivanovo svědectví. V uplynulých dnech již byli k menším trestům odsouzeni čtyři nižší vedoucí pracovníci WorldComu, kteří stejně jako Sullivan přiznali vinu a spolupracovali při vyšetřování.

"Každý den lituji toho, co se stalo ve WorldComu, a přijímám zodpovědnost za klamné a zavádějící informace, které byly poskytovány investorům," řekl Sullivan soudkyni Barbaře Jonesové. "Věděl jsem, že je to špatné. Mým záměrem však nebylo poškodit lidi," dodal.

Jonesová prohlásila, že Sullivan by čelil většímu trestu, nebýt jeho velké spolupráce s prokurátory a rodinné situace. Sullivan má mladou dceru a jeho manželka trpí cukrovkou, píše agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků