Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Christian Charisius, Reuters

Bulharsko couvlo a pozastavilo práce na plynovodu South Stream

Bulharská vláda na žádost Bruselu pozastavila práce na plynovodu South Stream, který má vést z Ruska přes Černé moře a Balkán do západní Evropy. Oznámil to na nedělním brífinku bulharský premiér Plamen Orešarski.

Ilustrační foto Foto: Christian Charisius, Reuters
Bulharsko couvlo a pozastavilo práce na plynovodu South Stream

Komise tento týden požádala Sofii, aby práce na plynovodu pozastavila, dokud nepadne rozhodnutí, zda je stavba v souladu s evropským právem. Někteří bulharští politici vzápětí prohlášovali, že South Stream je národní prioritou a zastavovat jej nehodlají. [celá zpráva]

"Dostali jsme nyní žádost Evropské komise, a práce jsme tak pozastavili," řekl premiér podle agentury ITAR-TASS. "Po dalších konzultacích s Bruselem rozhodneme o dalším postupu," dodal.

Bulharsko zatím provádí kolem plynovodu jen přípravné práce, samotná stavba ještě nezačala. Na konci května ruský monopolní vývozce plynu Gazprom, který projekt řídí, zadal konsorciu ruských a bulharských firem mnohamiliardovou zakázku na výstavbu bulharského úseku plynovodu.

Komise Bulharsku v dopise ze 3. června sdělila, že plynovod zřejmě nesplňuje pravidla, která zakazují dodavatelům plynu mít kontrolu nad plynovody. EU už pozastavila proces schvalování výstavby tohoto plynovodu po březnové ruské anexi Krymu.

South Stream - mapa

Foto: ČTK

Bulharsko je vysoce závislé na dodávkách ruského plynu a chce je posílit. Rusko chce využít South Stream jako další cesty pro přepravu plynu do západní Evropy, která by obcházela Ukrajinu. Spory mezi Moskvou a Kyjevem o ceny plynu už několikrát přerušily dodávky ruského plynu do Evropy.

South Stream má podle současných plánů začít přepravovat ruský plyn do Evropy od konce roku 2015. Má vést po dně Černého moře do Bulharska a dál přes Srbsko, Maďarsko, Slovinsko a Rakousko až do severovýchodní Itálie. Další větve mají směřovat do Chorvatska, Makedonie, Řecka a Turecka.

Ročně má plynovod přepravit asi 63 miliard metrů krychlových plynu, což je zhruba 15 procent objemu, který Evropa ročně spotřebuje. Plné kapacity by měl dosáhnout v roce 2018.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků