Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Budeme pracovat do 100 let a žít až do 150?

S trochou štěstí se podle expertů mohou současné generace dočkat zásadního prodloužení života. Ve švýcarském Davosu na Světovém ekonomickém fóru mocní tohoto světa neřešili letos jen finance a ekonomiku, ale diskutovali i o tom, jak prodloužení života ovlivní nejen ekonomiku a politiku, ale i náš každodenní život.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Budeme pracovat do 100 let a žít až do 150?

„Není to nic vizionářského, nejdůležitější je však způsob, jakým k tomu dospějeme,” tvrdí australská bioložka Elizabeth Blackburnová, která v roce 2009 obdržela Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

„Víme, že stárnutí není nezvratné a medicína se tím zabývá. U zvířat jsme již objevili gen, který za to zodpovídá. U lidí to není tak snadné. Ale již dnes toho víme tolik o lidském těle, počínaje rolí vaskulárních chorob. Když sledujeme stoleté, jichž je čím dál tím více, vidíme, že nikdy neumírají na vaskulární problémy, ale na banálnější nemoci, které byly podceněny z důvodu jejich věku," cituje Blackburnovou italský deník Corriere della Sera.

Pracovat se bude až do 82 let

Expertka neskrývá velkou důvěru v pokrok lékařství. Takové prodloužení života nás nepochybně donutí prodloužit produktivní období života.

"Za prvé budeme muset prodloužit důchodový věk. Podle studie, v níž jsme brali v úvahu průměrný věk sto let, by se mělo pracovat do devětasedmdesáti až dvaaosmdesáti let," říká Lynda Grattonová z London Business School.

"Ale pak se musíme tázat: když budou muset lidé tak dlouho pracovat, co budou dělat? Jestliže se bude pracovat do osmdesáti let, bude třeba se neustále vzdělávat. Proč bychom se měli rozhodovat o své kariéře ve dvaceti letech? Pravděpodobně budeme muset revidovat délku a organizaci vzdělávání. Věřím však, že klíčová bude schopnost změny a adaptace," dodává.

Vdávat a ženit se lidé budou opakovaně

Dlouhověkost vyvolává otázky i kolem citových vztahů: jak dlouho bude trvat manželství? Kdy bude správný věk pro pořízení dětí?

Podle on line průzkumu na internetových stánkách davoského fóra, který se uskutečnil na více než 2500 osobách, se lidé budou rozvádět a znovu uzavírat sňatky častěji (z 58 procent), ale také budou mít děti později (54 procent). Do důchodu se bude chodit ve sto letech (z 62 procent).

Technologie prodlouží produktivní život

„Díky preventivnímu screeningu bude možno nejen zvolit si přirozené početí, ale vybrat si z genetického hlediska potenciálně odolnější a zdravější dítě, které bude žít déle," provokuje Derek Yach, šéf nadnárodní společnosti Vitality, která nabízí wellness programy a ochranu zdraví.

Taková hypotéza nevyhnutelně otevře otázky etiky, ale problém nastane i tehdy, až budeme mít možnost manipulovat s genem v naší DNA, abychom žili déle.

Podle Thomase DeRosy, výkonného ředitele společnosti WellTowers, která investuje do nemovitostí učených speciálně pro třetí věk, je třeba vytvořit pro starší společnost nový svět.

Kde na to vezmeme?

Kdo ale bude tak dlouhý život financovat? Jediným způsobem, jak učinit toto stárnutí ekonomicky udržitelné, je to, že se nejen bude déle pracovat, ale že budou v rodině pracovat muž i žena, což zahrnuje skutečnou rovnost mužů a žen, říká Lynda Grattonová.

„Musíme také promyslit, jaká bude rovnováha mezi rodinou a kariérou v průběhu života, v jakém období se bude třeba intenzivněji věnovat rodině a kdy zaměstnání, aniž by se dlouhodobě snižovala produktivita práce,” navrhuje Elisabeth Blackburnová. Tato cesta je velmi složitá a je lépe hovořit o ní již dnes, soudí.

Anketa
Chtěli byste žít do 150 let?
Ano
38.5 %
Ne
57.2 %
Nevím
4.3 %
Celkem hlasovalo 9419 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků