Hlavní obsah
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš Foto: Vít Šimánek, ČTK

Brusel zamítl opatření, kterým chtělo Česko bojovat proti únikům na DPH

Evropská komise zamítla žádost ministra financí Andreje Babiše (ANO) na rozšíření přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH). Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál. Kromě žádosti Česka Evropská komise odmítla stejný požadavek Rakouska, Bulharska a Slovenska.

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš Foto: Vít Šimánek, ČTK
Brusel zamítl opatření, kterým chtělo Česko bojovat proti únikům na DPH

Babiš již delší dobu na evropské úrovni prosazuje, aby státy mohly samostatně určovat, jaké zboží a služby budou podléhat přenesené daňové povinnosti (reverse charge). Považuje to za jeden z důležitých nástrojů proti daňovým únikům. DPH ale patří v unii mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni.

„Rozhodnutí ministerstvo financí respektuje, nicméně v úsilí o větší flexibilitu v boji proti karuselovým podvodům a konkrétně při uplatňování metody přenesené daňové povinnosti budeme i nadále pokračovat,” uvedla mluvčí MF Kateřina Vaidišová.

Režim reverse charge se už několik let v Česku používá na stavební práce, šrot či zlato, od letošního dubna i na mobily, tablety, procesory, některé obiloviny a surové kovy. Pro běžné spotřebitele se tím nic nemění - týká se to jen obchodů mezi firmami.

Česko ani žádná další země nedostala ale například výjimku pro pohonné hmoty, kde přitom stát podle politiků přichází kvůli podvodům o miliardy.

Důvodem, že některé státy výjimky blokují, jsou zřejmě obavy, že by se podvody přelily do zemí, které by reverse charge neměly.

Vážný problém

„Karuselový podvod je příčinou podstatné části daňového úniku v oblasti DPH a je stále více evidentní, že rozšíření možnosti uplatnit metody přenesení daňové povinnosti (reverse charge) by alespoň vůči karuselovému podvodu fungovalo. Tuto alternativu Evropská komise neustále odmítá a v tomto a minulém roce zamítla až na jedinou výjimku všechny žádosti členských států o uplatnění tohoto institutu. Jako důvod uvádí právní rámec a ochranu fungování jednotného trhu, bohužel však bez toho, aby nabídla jakékoliv náhradní řešení,” uvedla mluvčí.

ČR chce nadále pokračovat ve snaze zlepšit situaci ohledně daňových podvodů s DPH v EU, protože podle ministerstva jde o jeden z nejvážnějších ekonomických a politických problémů regionu.

Přenesená daňová povinnost, tzv. reverse charge, je založena na principu, že při poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH. Místo toho uvede, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel. Cílem opatření je zamezit podvodům a spekulacím v souvislosti s platbou DPH, především u tzv. karuselových podvodů. Opatření se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.

Aby mohla nějaká země žádat o výjimku v systému DPH, musí podle EK prokázat, že je určitý sektor podvody skutečně vážně zasažen. Česko po EK žádalo, aby mohlo zavést přenesenou daňovou povinnost u všech služeb v hodnotě nad 10 tisíc eur (2,7 miliónu korun).

Podle Evropské komise je ale podle pravidel "vyloučené, aby bylo takové opatření aplikováno na velké části nebo dokonce celou ekonomiku", uvedl Radiožurnál s odkazem na dokument, který má k dispozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků