Hlavní obsah
Nabíječky elektromobilů budují i obchodní řetězce. Foto: Lidl

Brusel dá Česku miliardu na podporu čerpacích stanic pro alternativní paliva

Evropská komise (EK) schválila přidělení částky téměř 45 miliónů eur (přes 1,1 miliardy korun) na výstavbu čerpacích a dobíjecích stanic pro nízkoemisní vozidla v Česku. Státní podpora by měla být v příštích šesti letech použita na vybudování sítě stanic pro auta poháněná plynem či elektřinou.

Nabíječky elektromobilů budují i obchodní řetězce. Foto: Lidl
Brusel dá Česku miliardu na podporu čerpacích stanic pro alternativní paliva

Komise posoudila český návrh na vytvoření sítě stanic pro auta poháněná elektřinou, CNG, LNG, vodíkem či dalšími alternativními palivy šetrnými k ovzduší a rozhodla o přidělení státní pomoci.

„Český plán je dalším dobrým příkladem, jak mohou členské státy přispívat k boji proti globálnímu oteplování,” uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. „Projekt podpoří rozšiřování alternativních paliv, omezí škodlivé automobilové emise a bude přesvědčovat spotřebitele a firmy k používání ekologičtější dopravy, aniž by narušil konkurenci,” dodala. Síť stanic by měla podle projektu vyrůst po celé ČR.

V Česku jezdí zatím zhruba necelá tisícovka elektromobilů, více pak vozů s hybridním pohonem – kombinací elektřiny se spalovacím motorem. Rychlonabíjecích stanic jsou u nás asi tři stovky. Budují je energetické firmy jako ČEZ nebo E.ON, v poslední době je na svých parkovištích začaly instalovat i obchodní řetězce Billa nebo Lidl.

Od roku 2009 je v provozu jediná plnicí stanice čistého vodíku v Neratovicích, která byla vybudována v rámci pilotního projektu. Je určena pro plnění autobusu a pro využití pro osobní automobily je její tlak nedostačující.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků