Hlavní obsah
Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Británie schválila záchranný plán pro banky za 50 miliard liber

Britská vláda uvolní předním bankám v zemi až 50 miliard liber (1,5 biliónu korun), aby je ochránila před současnou finanční krizí. Výměnou za to dostane v ústavech podíly. Dalších 200 miliard mají mít banky k dispozici od centrální Bank of England ve chvíli, kdy jim dojde hotovost.

Foto: Tomáš Reiner, Novinky
Británie schválila záchranný plán pro banky za 50 miliard liber

Plán ve středu představil ministr financí Alistair Darling. Záchrana se týká osmi největších ústavů Abbey, Barclays, HBOS, HSBC, Lloyds TSB, Nationwide Building Society, Royal Bank of Scotland (RBS) a Standard Chartered. Tyto ústavy už potvrdily, že se plánu chtějí účastnit.

Podle ministerstva financí se ale do plánu mohou případně zapojit i další ústavy. Mnohé problémy bankovního systému jsou způsobeny nedostatečnou likviditou, ústavy si mnohdy nemohou půjčovat mezi sebou. Vláda proto doufá, že napumpováním peněz do systému, seobchodování a likvidita opět rozběhnou.

Po zveřejnění pomocného plánu výrazně posílila britská libra proti euru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků