Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson Foto: Rui Vieira, ČTK/AP

Brexit bez dohody? Londýn nezaplatí EU 1,1 bilionu korun

Pokud nebude Evropská unie souhlasit se změnami dohody o odchodu Británie, Londýn v rámci vyrovnání s EU nezaplatí stanovených 39 miliard liber (1,1 bilionu Kč), ale pouze devět miliard liber. Britský premiér Boris Johnson to v neděli hodlá sdělit představitelům Evropské unie, uvedl britský portál MailOnline.

Britský premiér Boris Johnson Foto: Rui Vieira, ČTK/AP
Brexit bez dohody? Londýn nezaplatí EU 1,1 bilionu korun

Očekává se, že premiér Johnson, který se na mezinárodní scéně objeví poprvé od příchodu do Downing Street, řekne představitelům EU na summitu G7 v Biarritzu, že sumu 39 miliard liber, na níž se dohodla jeho předchůdkyně Theresa Mayová, Británie sníží na devět miliard, nebo dokonce pouhých sedm miliard liber.

Johnsonova hrozba vychází z analýzy jeho právníků, že v případě scénáře brexitu bez dohody by měla částka činit jen zmíněnou sumu, protože s přechodným obdobím nebudou spojeny žádné náklady.

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden prohlásil, že i kdyby Británie 31. října opustila EU bez dohody, stejně by měla částku uhradit celou.

Na summitu G7 se Jonhson má v neděli sejít s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a očekává se také uspořádání setkání s francouzským prezidentem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Tuska britský premiér vyzval, aby mu s hledáním dohody pomohl. Předseda Evropské rady v sobotu na Twitteru napsal: "Doufám, že se nechce zapsat do historie jako 'Pan Bez dohody'.

Dohoda s USA

Po odchodu z Evropské unie bude mít Británie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít rychle. Před schůzkou s britským premiérem Borisem Johnsonem na okraj summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v jihofrancouzském Biarritzu to v neděli řekl americký prezident Donald Trump. Johnsona považuje šéf Bílého domu za toho pravého muže, který Británii zajistí úspěšný odchod z EU.

Americký president Donald Trump v New Hampshire

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Nedělní snídaně je prvním dvoustranným jednáním amerického prezidenta s novým britským premiérem. Trump nicméně Johnsonovi v minulosti už několikrát vyjádřil značné sympatie a podpořil i jeho postoj k brexitu. Na dotaz novinářů, jakou by dal předsedovi britské vlády k jednáním o brexitu radu, prezident v neděli  odpověděl, že Johnson "žádné rady nepotřebuje, je tím pravým mužem pro tuto práci".

Americký prezident je přesvědčený, že Británie a Spojené státy po brexitu budou mít "opravdu velkou" obchodní dohodu. Její uzavření by podle něj mohlo být rychlé.

Johnson sice očekává, že obchodní jednání s Washingtonem budou těžká, americký trh podle něj ale britským firmám nabídne obrovské příležitosti. Před jednáním se šéfem Bílého domu se britský premiér v neděli vyslovil také proti obchodním válkám a různým bariérám. Spojené království podle Johnsona totiž už více než 200 let z volného světového obchodu těží.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků