Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Brambor se v Česku pěstuje stále méně, náhradou je řepka a obilí

Pěstební plochy brambor v Česku klesly od druhé poloviny 60. let minulého století na desetinu tehdejších hodnot. Dlouhodobý pokles ploch pokračoval i letos. Vyplývá to z údajů Ústředního bramborářského svazu. Brambory jsou na českých polích nahrazovány méně pěstitelsky náročnou řepkou a obilím.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Brambor se v Česku pěstuje stále méně, náhradou je řepka a obilí

„V letošním roce se brambory pěstovaly na 30 652 hektarech, v roce 2011 to bylo 33 580 hektarů. Jedná se prakticky o devítiprocentní pokles, což rozhodně není zanedbatelné," uvedl tajemník svazu Josef Králíček.

Ještě v roce 1966 se v Česku brambory pěstovaly na více než 300 000 hektarech, nad hranicí 100 000 se plochy držely do roku 1994.

Podle v říjnu zveřejněného odhadu Českého statistického úřadu má letošní produkce brambor dosáhnout zhruba 654 000 tun, meziročně o téměř 19 procenta méně.

Meziročně nižší sklizeň s sebou však nese pro pěstitele příznivější ceny. Loni prodávali zemědělci kilogram brambor i za cenu nižší než dvě koruny za kilogram. Nyní překročila farmářská cena brambor tři koruny za kilogram. Podle již dříve svazem uvedené informace však farmáři za celou sklizeň potřebují dostat ke 4,50 Kč za kilogram, aby se jim vyplatilo brambory pěstovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků