Hlavní obsah
Boeing 737 MAX 8 Foto: Ted S. Warren, ČTK/AP

Boeingu po přerušení provozu letounů 737 MAX klesl zisk

Čistý zisk amerického výrobce letadel Boeing v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 2,15 miliardy dolarů (zhruba 49 miliard Kč). Na hospodářské výsledky podniku mělo negativní vliv přerušení provozu letounů 737 MAX po tragických nehodách v Indonésii a Etiopii. Oznámila to ve středu firma.

Boeing 737 MAX 8 Foto: Ted S. Warren, ČTK/AP
Boeingu po přerušení provozu letounů 737 MAX klesl zisk

Čtvrtletní tržby společnosti se snížily o dvě procenta na 22,9 miliardy dolarů. Firma již dříve oznámila, že v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům 149 letounů, tedy téměř o pětinu méně než před rokem. Dodávky letounů 737 se meziročně propadly o zhruba třetinu na 89 strojů.

Boeing v polovině března v důsledku nehod pozastavil zákazníkům dodávky letounů 737 MAX. Začátkem dubna oznámil, že se rozhodl dočasně snížit tempo jejich výroby téměř o pětinu na 42 strojů měsíčně.

Generální ředitel a prezident společnosti Dennis Muilenburg ve středu uvedl, že Boeing se nyní soustředí na obnovení provozu letounů 737 MAX a znovuzískání důvěry zákazníků i regulačních úřadů. Společnost vzhledem k problémům kolem strojů 737 MAX zatím není schopna poskytnout odhad celoročních výsledků.

Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines se 10. března zřítil krátce po startu z etiopské Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo nehodu nepřežil. Stejný stroj měl nehodu loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy nehodu nikdo nepřežil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků