Hlavní obsah
Chudí a bohatí ve světě Foto: David Ryneš, Novinky

Bod zlomu: Většina lidstva už není chudá

Poprvé v historii tvoří polovinu světové populace střední a vyšší třída. Extrémní chudobou ale stále trpí asi 630 miliónů lidí. Vyplývá to z analýzy neziskové organizace World Data Lab, na kterou upozornilo na svých stránkách Světové ekonomické fórum (WEF).

Chudí a bohatí ve světě Foto: David Ryneš, Novinky
Bod zlomu: Většina lidstva už není chudá

Do střední třídy podle analýzy minulý měsíc patřilo ze světové populace zhruba 3,8 miliardy lidí, z toho 200 miliónů jsou „boháči“. Na druhé straně stojí 3,16 miliardy lidí ohrožených chudobou a 630 miliónů extrémně chudých.

Podle amerického ekonoma Homi Kharase, který léta působil jako hlavní analytik Světové banky, jde o bod zvratu mimořádného globálního významu. Poprvé od začátku civilizace založené na zemědělství zhruba před 10 tisíci lety není většina lidstva chudá.

Analýza počítá do střední třídy domácnosti, které utrácejí 11 až 110 dolarů (250 až 2500 korun) na osobu denně podle parity kupní síly z roku 2011. Toto poměrně široce nastavené měřítko používá také mnoho organizací a vlád.

Extrémně chudí jsou ti, kteří utrácejí méně než 1,90 dolaru (43 korun) denně. Mezi střední třídou a extrémně chudými jsou lidé tzv. zranitelní, kterým chudoba hrozí, naopak nad horní hranicí střední třídy jsou lidé považovaní za bohaté.

Globální chudoba

Foto: David Ryneš, Novinky

Pět lidí za vteřinu

Přepočet do korun podle aktuálního kurzu dolaru je pouze orientační. Mezinárodní dolar je totiž hypotetická jednotka měny, za kterou lze v jiné zemi, třeba v ČR, koupit srovnatelné množství zboží a služeb jako za normální americký dolar v USA a převádět jej do korun běžným kurzem podle ekonomů nelze. [celá zpráva]

Lidé ve střední třídě mají dostatek peněz k nákupům spotřebního zboží, mohou si dovolit utrácet za zábavu či dovolenou. V případě krize jako ztráta zaměstnání či nemoc mohou situaci lépe zvládnout, aniž by se propadli zpět do chudoby.

Údaj se vypočítává z analýzy průzkumů příjmů a výdajů domácností uskutečněných 188 vládami, které shromažďuje Světová banka. World Data Lab sídlí ve Vídni a na její financování přispívá například německá vláda, Evropská kosmická agentura nebo Unicef.

Jeden člověk za vteřinu přestane být chudý

Podle analýzy se v dnešním světě daří zhruba každou vteřinu jednomu člověku uniknout z extrémní chudoby a střední třída se rozrůstá tempem pěti lidí za sekundu. Přibývá i bohatých, i když pomaleji – jedna osoba za dvě sekundy.

Do roku 2030 by se počet lidí ve střední třídě měl zvýšit na 5,3 miliardy. Téměř 90 procent nových členů střední třídy má pocházet z Asie, částečné zlepšení se má dočkat také Afrika.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků