Hlavní obsah
Bill Gates je nejbohatším mužem světa Foto: Francois Lenoir, Reuters

Bill Gates přesvědčil další boháče k investicím do čisté energetiky

Do fondu nejbohatšího muže světa a zakladatele Microsoftu Billa Gatese, který chystá investice za miliardu dolarů do obnovitelných zdrojů energie, se připojili i další dolaroví miliardáři. Je mezi nimi třeba šéf Amazonu Jeff Bezos, zakladatel Virgin Group Richard Branson nebo šéf e-shopu Alibaba Jack Ma. Informoval o tom server CNN.

Bill Gates je nejbohatším mužem světa Foto: Francois Lenoir, Reuters
Bill Gates přesvědčil další boháče k investicím do čisté energetiky

„Potřebujeme v budoucnu dostupnou a spolehlivou energii, která neprodukuje skleníkové plyny. Abychom toho dosáhli, musíme investovat do dobrých nápadů a dostat je z laboratoří na trh,” prohlásil Gates.

Majetek nejbohatšího muže světa letos časopis Forbes vyčíslil na 75 miliard dolarů (1,9 biliónu korun). Gates současně patří mezi přední světové filantropy.

Zatímco základní výzkum by podle něj měla podporovat vláda, riziko investic do malých start-upů i větších firem v nových oborech by podle něj měli nést soukromníci.

Obavy z Trumpa

Fond pod názvem Breakthrough Energy Coalition založil Gates loni. Zaměřuje se na inovace v energetice, ale i v dopravě, zemědělství či architektuře. Investoři mají do fondu společně vložit miliardu dolarů (25,4 miliardy korun).

Podle webu CNN mají ochránci životního prostředí obavy, že vláda nového prezidenta Donalda Trumpa zvrátí kroky, které k ochraně před klimatickými změnami podnikla administrativa Baracka Obamy, například v oblasti uhelných elektráren.

Trump označil změnu klimatu za „mystifikaci“. Do čela americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) vybral vrchního žalobce státu Oklahoma Scotta Pruitta. Ten patří také mezi skeptiky ohledně změny klimatu a donedávna ostře kritizoval politiku EPA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků