Hlavní obsah
Hudební skupina Wohnout vystupí v sobotu 20. října na Jemnickém Podzim Festu. Foto: Wohnout

Banky si drží klienty vysokými poplatky za zrušení účtu

Čeští spotřebitelé si stěžují na stále vyšší poplatky, které si tuzemské banky diktují za vedení účtů a jiné činnosti. Klienti si například stěžují na vysoké poplatky za zrušení účtu, které jim brání přejít k jinému bankovnímu ústavu, uvedli na tiskové konferenci zástupci Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS).

Hudební skupina Wohnout vystupí v sobotu 20. října na Jemnickém Podzim Festu. Foto: Wohnout
Banky si drží klienty vysokými poplatky za zrušení účtu

Klienti často dostanou výhodnější nabídku od jiné banky, ale nepřejdou k ní, protože by je zrušení účtu stálo příliš mnoho peněz. V zahraničí se přitom za zrušení účtu platí jen výjimečně, upozornilo sdružení.

"Když například spotřebitel zjistí, že jiná banka by měla měsíční poplatky o 30 korun nižší a poplatek za zrušení účtu je 300 Kč, tak návratnost je tak dlouhodobá a starosti s přechodem takové, že lidé raději zůstávají u svých bank", uvedl Karel Pavlík z SOS.

Sdružení se podle mluvčí Ivany Pickové domnívá, že poplatek za ukončení smlouvy o vedení účtu omezuje právo spotřebitele na výběr banky a ohrožuje tak konkurenci mezi jednotlivými bankami. SOS se proto obrátilo na představitele jednotlivých bank, nyní vyhodnocuje odpovědi a na jejich základě zváží další postup, který by vedl ke snížení těchto poplatků.

Banky nařčení odmítají

Mluvčí GE Capital Bank Jan Hainz ČTK řekl, že klienty u svých bank drží spíše starosti s přechodem k nové bance než poplatky za ukončení spolupráce. "Ty poplatky jsou stokorunová záležitost, ale mnohem horší je rušení stávajících trvalých příkazů a jejich obnovení u nové banky a oznámení o změně banky všem obchodním partnerům, úřadům a dalším lidem. To je věc na měsíce," dodal Hainz.

Mluvčí zároveň připustil, že v porovnání se západní Evropou je v Čechách více lidí, kteří mají účty v několika bankách. Netroufl si však odhadnout, do jaké míry za to mohou částky, které by klient za zrušení účtu zaplatil.

Podle Věry Čarné z tiskového oddělení České spořitelny se klient pro určitou banku rozhoduje podle kvality a šíře služeb, výše poplatku za rušení účtu zde nehraje hlavní roli. Poplatek za zrušení účtu pouze zohledňuje náklady, které tím bance vznikly, dodala Čarná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků