Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Banky na odkladech splátek kvůli covidu vydělaly

Banky ke 14. srpnu přijaly 396 tisíc žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily jich 358 tisíc. Oproti minulému týdnu to byl v počtu přijatých žádostí nárůst o 1500. Vyplývá to z nejnovějších dat České národní banky (ČNB). Banky však rozhodně netratily. Během doby odkladu splátek se totiž dluh i nadále úročí podle uzavřené smlouvy.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Banky na odkladech splátek kvůli covidu vydělaly

„Firmy budou tento úrok platit průběžně i během odložení splátky jistiny. Naopak spotřebitel a OSVČ jej zaplatí později, a to až po splacení celé jistiny,” uvedlo na svém webu ministerstvo financí.

Klienti tedy bankám ve výsledku zaplatí za půjčku více, než kdyby možnost odkladu nevyužili.

Počet podaných žádostí klesá s blížícím se termínem ukončení možnosti odkladu, uvedl hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA) Vladimír Staňura.

Dlužník věřiteli odklad pouze oznamuje, důvody nemusí prokazovat. Splátky je možné odložit u úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem.

Úroky během odkladu
Během doby odkladu splátek se váš dluh nadále úročí podle uzavřené smlouvy. Firmy budou tento úrok platit průběžně i během odložení splátky jistiny. Naopak spotřebitel a OSVČ jej zaplatí později, a to až po splacení celé jistiny.
U spotřebitelů je navíc jeho výše omezena a může dosáhnout maximálně zákonné výše úroku z prodlení na úrovni repo sazby ČNB, navýšené o 8 procentních bodů. K dnešnímu dni je tedy výše úroku zastropovaná na 9 %.
Úrok vzniklý během odložení splácení nebude mít vliv na výši splátek. Ty zůstanou i nadále v původně smluvené výši, pouze dojde k přepočítání doby splácení.
 Zdroj: Ministerstvo financí

V případě hypoték je možné splácení přerušit také u smluv sjednaných již před 26. březnem, které ale byly čerpány až po tomto datu.

Moratorium se nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry a operativní leasing. Splátky nelze odložit ani u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než 30 dnů.

Vláda schválila možnost odkladu splácení úvěrů a hypoték 1. dubna. Přerušeno je splácení úroků i jistiny. Pouze u úvěrů firem je pozastaveno splácení jistiny, úroky firmy platí dál.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků