Hlavní obsah
Česká národní banka Foto: Milan Malíček, Právo

Bankám a spořitelnám stoupl letos čistý zisk meziročně o třetinu, oznámila ČNB

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 34 procent na 18,53 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci března činila 7,047 bilionu korun, což je meziroční růst o 1,086 biliónu korun.

Česká národní banka Foto: Milan Malíček, Právo
Bankám a spořitelnám stoupl letos čistý zisk meziročně o třetinu, oznámila ČNB

Zisk z finanční a provozní činnosti stoupl meziročně o 4,5 miliardy na 44,2 miliardy korun. Úrokové výnosy klesly o 1,55 miliardy na 35,4 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí se meziročně zvýšily o 129 miliónů na 10,8 miliardy korun.

Z největších bankovních institucí, a to  Komerční banka v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 11,2 procenta na 3,2 miliardy korun, ČSOB o 42 procent na 4,7 miliardy. České spořitelně čistý zisk vzrostl o 4,5 procenta na 3,5 miliardy korun, UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 12,3 procenta na 1,5 miliardy a Raiffeisenbank o 32 procent na 682 milionů korun.

Banky podle analytika Cyrrusu Lukáše Kovandy letos sice nadále čelily prostředí nízkých úrokových sazeb, které představuje zásadní tlak na pokles úrokových marží, avšak na tuto situaci byly připravené z uplynulých let. Naopak těžily z celkového růstu českého ekonomiky, nízké míry nezaměstnanosti a s ní spjatého svižného růstu reálných mezd obyvatelstva. Tyto faktory výrazně přispěly k růstu poptávky po bankovních produktech, dodal.

Na českém finančním trhu působilo na konci loňského roku 46 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků