Hlavní obsah
Ministr financí Andrej Babiš a jeho náměstkyně Simona Hornochová Foto: Petr Hloušek, Právo

Babiš chce restauracím snížit DPH na 15 procent

Ministerstvo financí navrhne v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb snížení DPH u restaurací z 21 na 15 procent. Na pražské konferenci Elektronická evidence tržeb to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh zákona o evidenci tržeb chce předložit vládě 8. dubna.

Ministr financí Andrej Babiš a jeho náměstkyně Simona Hornochová Foto: Petr Hloušek, Právo
Babiš chce restauracím snížit DPH na 15 procent

„My budeme navrhovat snížení DPH u restaurací a stravování z 21 na 15 procent. Jenom u tohoto,” uvedl Babiš. Zkušenosti z Chorvatska podle něj ukazují, že některé restaurace po zavedení on-line evidence tržeb zaznamenaly nárůst tržeb o 800 až 900 procent.

Elektronická evidence tržeb by měla být v Česku zavedena od ledna 2016. „Termín 1. ledna je šibeniční, když to nestihneme, bude to 1. dubna,” dodal Babiš.

Ministerstvo financí poslalo v únoru k připomínkám návrh zákona o evidenci tržeb. Předloha by měla omezit šedou ekonomiku a zefektivnit výběr daní, zejména DPH, a narovnat tržní prostředí, kdy poctiví podnikatelé v různých oborech ekonomiky nejsou schopni konkurovat těm, kteří řádně neplatí daně.

Návrh kritizuje ODS, podle které zbytečně zkomplikuje život živnostníkům a drobným podnikatelům. „Podle Andreje Babiše je každý drobný podnikatel podezřelý už tím, že podniká. Ministr nám zde ukazuje třídní boj v praxi. Není se co divit, že sahá ke starým socialistickým receptům: řídit, kontrolovat a omezovat,“ napsal v prohlášení předseda ODS Petr Fiala.

Evidovat tržby budou muset podle návrhu MF všichni poplatníci daně z příjmů právnických osob, kteří tržby přijímají v rámci své podnikatelské činnosti, a podnikající fyzické osoby, které přijímají tržby. Evidence tržeb by se tak měla týkat až 600 tisíc obchodníků, provozovatelů restaurací, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků