Hlavní obsah
Ministr financí Andrej Babiš a jeho náměstkyně Simona Hornochová Foto: Petr Hloušek, Právo

Babiš chce restauracím snížit DPH na 15 procent

Ministerstvo financí navrhne v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb snížení DPH u restaurací z 21 na 15 procent. Na pražské konferenci Elektronická evidence tržeb to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh zákona o evidenci tržeb chce předložit vládě 8. dubna.

Ministr financí Andrej Babiš a jeho náměstkyně Simona Hornochová Foto: Petr Hloušek, Právo
Babiš chce restauracím snížit DPH na 15 procent

„My budeme navrhovat snížení DPH u restaurací a stravování z 21 na 15 procent. Jenom u tohoto,” uvedl Babiš. Zkušenosti z Chorvatska podle něj ukazují, že některé restaurace po zavedení on-line evidence tržeb zaznamenaly nárůst tržeb o 800 až 900 procent.

Elektronická evidence tržeb by měla být v Česku zavedena od ledna 2016. „Termín 1. ledna je šibeniční, když to nestihneme, bude to 1. dubna,” dodal Babiš.

Ministerstvo financí poslalo v únoru k připomínkám návrh zákona o evidenci tržeb. Předloha by měla omezit šedou ekonomiku a zefektivnit výběr daní, zejména DPH, a narovnat tržní prostředí, kdy poctiví podnikatelé v různých oborech ekonomiky nejsou schopni konkurovat těm, kteří řádně neplatí daně.

Návrh kritizuje ODS, podle které zbytečně zkomplikuje život živnostníkům a drobným podnikatelům. „Podle Andreje Babiše je každý drobný podnikatel podezřelý už tím, že podniká. Ministr nám zde ukazuje třídní boj v praxi. Není se co divit, že sahá ke starým socialistickým receptům: řídit, kontrolovat a omezovat,“ napsal v prohlášení předseda ODS Petr Fiala.

Evidovat tržby budou muset podle návrhu MF všichni poplatníci daně z příjmů právnických osob, kteří tržby přijímají v rámci své podnikatelské činnosti, a podnikající fyzické osoby, které přijímají tržby. Evidence tržeb by se tak měla týkat až 600 tisíc obchodníků, provozovatelů restaurací, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků