Hlavní obsah
Účastnice nedávné generální stávky v Portugalsku Foto: Reuters

Ať Lisabon prodá své tuny zlata, radí německý expert

Německý liberální poslanec Frank Schäffler opět předvedl svůj politický „takt“. V době, kdy se Portugalsko topí v problémech a žádá pomoc EU, totiž doporučil, aby země nejdříve odprodala své zlato.

Účastnice nedávné generální stávky v Portugalsku Foto: Reuters
Ať Lisabon prodá své tuny zlata, radí německý expert

„Než budou ohroženy peníze jiných lidí, musí Portugalsko prodat své „rodinné stříbro“, mezi jiným i zásoby zlata. Cokoli jiného by bylo nesolidární,“ řekl německý politik, finanční expert liberální FDP, bulvárnímu listu Bild.

Není to jeho první skandální výrok. Byl to právě Schäffler, kdo svého času doporučil Řekům, aby prodali své ostrovy a z výtěžku hradili své dluhy.

Podle Mezinárodního měnového fondu má Portugalsko zlaté rezervy za 17,5 miliardy eur, což tvoří čtyři pětiny jeho finančních zásob. Jde údajně o 382 tun drahého kovu. I kdyby ale bylo prodáno, nesmí být výtěžky podle zákona použity na splácení státních dluhů.

V zemi nyní běží obchod se zlatem na plné obrátky. Zadlužení obyvatelé totiž prodávají rodinné šperky, aby měli z čeho platit účty. „Sektor zažívá opravdový boom,“ řekl ředitel firmy Valores, která se tu během posledních let stala jedničkou na trhu s použitým zlatem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků