Hlavní obsah
Šéf Applu Tim Cook vyzdvihuje přednosti Apple TV. Foto: Reuters

Americký technologický gigant Apple zaznamenal první pokles čtvrtletního zisku za téměř deset let. Společnost v úterý oznámila, že její čistý zisk se ve druhém finančním čtvrtletí meziročně snížil o 18 procent na 9,5 miliardy dolarů (necelých 190 miliard Kč). Dodala však, že během příštích dvou let rozdělí mezi akcionáře 100 miliard dolarů v hotovosti.

Šéf Applu Tim Cook vyzdvihuje přednosti Apple TV. Foto: Reuters
Applu poprvé za 10 let klesl zisk

Tržby společnosti navíc ve čtvrtletí končícím v březnu stouply o 11 procent na 43,6 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 42,3 miliardy dolarů. Firma uvedla, že zvýší dividendu o 15 procent. Dodala, že nakoupí zpět své akcie v hodnotě rekordních 60 miliard dolarů.

Apple ve čtvrtletí zvýšil prodej telefonů iPhone na 37,4 miliónu přístrojů z 35,1 miliónu před rokem. Prodej tabletů iPad stoupl na 19,5 miliónu z 11,8 miliónu. Akcie společnosti po zveřejnění výsledkové zprávy posílily téměř o šest procent.

Minulý týden se cena akcií společnosti Apple poprvé od konce roku 2011 propadla pod hranici 400 dolarů. Hodnota podniku tak od loňského září, kdy cena akcií přesahovala 700 dolarů, klesla téměř o 300 miliard dolarů (šest biliónů Kč).

Apple v poslední době bojuje proti silné konkurenci, kterou pro něj představuje hlavně jihokorejská společnost Samsung Electronics. Důrazně se prosazují i smartphony dalších výrobců, kteří vsadili na operační systém Android společnosti Google.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků