Hlavní obsah

Antimonopolní úřad šetří první dodatek smlouvy na mýto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil s ministerstvem dopravy správní řízení kvůli prvnímu dodatku ke smlouvě na mýtné. Úřad má podezření na několik závažných chyb a chce je prověřit, řekl ve čtvrtek předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. Dodatek ke smlouvě stále platí, podle některých odborníků je ale pro stát nevýhodný.

Antimonopolní úřad šetří první dodatek smlouvy na mýto

Dodatek umožňuje, aby se v prvních třech měsících snížila efektivita výběru mýta až na 85 procent, zatímco v uzavřené smlouvě byla o deset procentních bodů vyšší. Při překročení 95procentní úspěšnosti by firma dostala vše, co se vybere nad 95 procent.

Na doplnění původní smlouvy se Kapsch dohodl s bývalým ministrem dopravy Milanem Šimonovským kvůli pozdějšímu zahájení výstavby. Termíny se posunuly asi o tři měsíce kvůli prvnímu správnímu řízení antimonopolního úřadu a následnému rozhodování soudu.

ÚOHS se loni zabýval výběrovým řízením na dodavatele systému. Na tendr ministerstva dopravy si stěžovalo několik neúspěšných uchazečů. Úřad opakovaně potvrdil, že i přes chyby ministerstva se na výsledcích nemohlo nic změnit. Firma Autostrade podala na rozhodnutí ÚOHS žalobu ke krajskému soudu, ani s ní neuspěla. Soud sice nejprve vydal předběžné opatření, kterým firmě dočasně zakázal ve výstavbě pokračovat, později ale potvrdil Kapsche jako vítěze a předběžné opatření zrušil.

Mýtné musí od 1. ledna platit nákladní vozidla a autobusy s hmotností 12 tun na dálnicích a rychlostních komunikacích. Týká se tedy 970 kilometrů českých komunikací. Průměrná sazba je 4,05 koruny za kilometr. Kdy se mýtné začne vybírat i na silnicích I. třídy, není zatím jasné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků