Hlavní obsah

Americký Nasdaq chce koupit pražskou burzu

Transatlantická akciová burza Nasdaq OMX Group, která provozuje akciové trhy ve Spojených státech a některých zemích severní Evropy, má zájem o Burzu cenných papírů Praha (BCPP). Agentuře Reuters to dnes řekly informované zdroje. Podle některých z nich by chtěl Nasdaq získat v BCPP většinový podíl.

Americký Nasdaq chce koupit pražskou burzu

Majitelé BCPP už dali najevo, že do konce roku možná prodají více než 90 procent akcií burzy. Zájem projevují hlavně evropské burzy, například z Vídně či Varšavy. O Nasdaqu se rovněž spekulovalo. Pokud by Nasdaq pražskou burzu získal, zajistil by si v regionu střední Evropy i důležitý výchozí bod k další expanzi.

Hodnota pražské burzy se odhaduje na více než 300 milionů dolarů (více než 5,2 miliardy Kč), objevují se ale odhady i mnohem vyšší. Americká investiční banka Morgan Stanley stanovila horní strop cenového pásma až na 590 milionů dolarů, což je asi 10,1 miliardy Kč.

Podle jednoho agenturního zdroje, který je přímo obeznámen s jednáním, je převzetí podílu v některé z burz ze střední a východní Evropy pro burzu Nasdaq OMX prioritou.

Nasdaq: druhý největší trh cenných papírů

Nasdaq je americký mimoburzovní trh cenných papírů. Jde o techologický trh, což znamená, že se na něm obchoduje s tzv. technologickými akciemi (hlavně počítače, telekomunikace, biotechnologie, ale také bankovnictví, pojišťovnictví, finančnictví, doprava i průmysl). Činnost zahájil v roce 1971 a stal se prvním elektronickým trhem cenných papírů na světě. Je nejrychleji se rozvíjejícím trhem cenných papírů ve Spojených státech a druhým největším trhem cenných papírů na světě podle dolarového objemu provedených transakcí. Loni ve Spojených státech uvedl na trh nejvíce primárních emisí (IPO).

Hlavním indexem trhu je Nasdaq Composite, který je sestaven ze všech akcií obchodovaných na trhu Nasdaq. Těch je v současnosti více než 3000. Vedle Nasdaqu Composite existuje ještě index Nasdaq 100, který sleduje vývoj akcií 100 největších nefinančních společností obchodovaných v Nasdaqu. K současným nejznámějším společnostem, s jejichž akciemi se na trhu obchoduje, patří softwarová společnost Microsoft nebo výrobce mikročipů Intel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků