Hlavní obsah
Státní znak Čínské lidové republiky v pekingském muzeu Foto: Jason Lee, Reuters

Americké firmy odcházejí z Číny, vydělávají na tom Vietnam nebo Mexiko

V důsledku obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem začínají americké firmy opouštět Čínu. Upozornil na to server amerického magazínu Forbes. Vydělávají na tom menší státy jihovýchodní Asie jako Vietnam, ale také Mexiko.

Státní znak Čínské lidové republiky v pekingském muzeu Foto: Jason Lee, Reuters
Americké firmy odcházejí z Číny, vydělávají na tom Vietnam nebo Mexiko

Data poradenské společnosti Kearney ukázala výraznou změnu trendu posledních pěti let. Zatímco dosud rostl podíl zboží, které firmy dovážely z Asie, nyní vzrostl podíl tuzemské výroby. Nejdramatičtější pokles zaznamenal dovoz z Číny.

Na těchto datech se přitom ještě nepodepsala globální pandemie nemoci covid-19, která v jednu chvíli téměř zastavila čínskou ekonomiku. Americké společnosti však začaly přehodnocovat své dodavatelské řetězce v reakci na obchodní válku mezi Washingtonem a Pekingem. Ta se navzdory rétorice stále nechýlí ke konci.

„Před třiceti lety američtí výrobci začali se stěhováním výroby do Číny z jednoho praktického důvodu – kvůli nákladům. Obchodní válka však do této rovnice přinesla další rozměr – riziko. Cla a hrozba narušení čínského dovozu přinutila americké firmy, aby jistotu dodávek započítaly jako jeden z nákladů,“ uvedl Patrick Van den Bosche, spoluautor studie společnosti Kearney.

Ze změny mezinárodní situace těží jednak menší státy jihovýchodní Asie jako Vietnam, jednak Mexiko, kam se firmy začaly obracet po schválení nové obchodní dohody mezi USA, Mexikem a Kanadou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků