Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama Foto: Jim Bourg, Reuters

Americké aerolinky platit emise v EU nebudou, Obama podepsal zákon

Americký prezident Barack Obama v úterý podepsal zákon, který má ochránit americké letecké společnosti před placením za emise oxidu uhličitého z jejich letů do a ze zemí Evropské unie. Obama tak učinil přesto, že Evropská komise mezitím ustoupila mezinárodnímu tlaku a platnost svého jednostranného opatření navrhla na jeden rok odložit.

Americký prezident Barack Obama Foto: Jim Bourg, Reuters
Americké aerolinky platit emise v EU nebudou, Obama podepsal zákon

Návrh zákona v září jednomyslně schválil jinak ostře rozdělený Senát a hned po volební přestávce se obě sněmovny Kongresu dohodly na společné verzi. Jeden z prvních zákonů, které Obama po volbách podepsal, dává ministerstvu dopravy USA pravomoc zabránit americkým přepravcům účastnit se evropského systému obchodování s povolenkami.

Mluvčí Bílého domu Clark Stevens zdůraznil, že Obamova vláda má zájem na snižování leteckých emisí doma i ve světě, jednostranný krok EU je ale podle něj špatnou cestou. Dodal, že Washington chce dosáhnout pokroku v globálních jednáních o emisích v rámci Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), která patří pod OSN.

EU uvedla v lednu do praxe normu, která nutí aerolinie stát se součástí systému obchodování s povolenkami, řada velkých obchodních partnerů to ale odmítla jako jednostranný krok v době, kdy se o tomto problému jedná v rámci OSN.

Evropská komise před zhruba dvěma týdny nakonec oznámila, že uplatňování normy „zmrazí“, avšak začne ji opět vymáhat za rok, pokud ICAO nedospěje ke globální dohodě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků