Hlavní obsah
Foto: Dalibor Szenci

Americká zbrojovka musí zrychlit výrobu tomahawků

Americká zbrojovka Raytheon začala jednat s představiteli námořnictva o urychlení výroby nejnovějšího typu raketových střel Tomahawk. Válka v Iráku totiž po dvou týdnech způsobila, že se zásoby nynějšího typu střel ve výzbroji armády velmi ztenčily. Nové Tomahawky budou opět o něco vylepšené.

Foto: Dalibor Szenci
Americká zbrojovka musí zrychlit výrobu tomahawků

Mluvčí zbrojovky Jennifer Allenová řekla, že firma je schopna zvýšit výrobu ze současných 38 na zhruba 50 kusů měsíčně, ale jen za předpokladu, že bude mít k dispozici financování. Nové střely s názvem Tactical Tomahawk se budou vyrábět v Tucsonu v americkém státě Arizona.

Námořnictvo má v úmyslu vynaložit na nákup nových střel kolem dvou miliard dolarů. Za tuto částku by mohlo koupit více než 1350 střel nové generace, které by měly být k dispozici asi příští rok v létě. Pokud Raytheon výrobu urychlí, mohla by armáda mít střely k dispozici i dříve. Raytheon, jehož sídlo je v Lexingtonu ve státě Massachusetts, má teď s vládou uzavřené dvě smlouvy v objemu kolem 260,5 milionu dolarů. V rámci těchto smluv má zajistit 192 nových střel.

Podle Allenové ale zatím není jasné, zda námořnictvo žádá jen urychlení výroby podle nynějších smluv nebo chce další střely. "Jsme na to připraveni," řekla mluvčí Raytheonu. Jednání však potvrdil i velitel námořnictva William Fenick. "Samozřejmě, že je nutné zásoby obnovit o tyto a další přesně naváděné střely," řekl Fenick. Ve válce v Iráku už bylo za dva týdny vystříleno asi 700 střel Tomahawk. Analytici před válkou zásoby střel odhadovali na zhruba 2000 kusů. Střely Tomahawk jsou naváděny pomocí satelitů a je možné je vystřelovat z lodí i ponorek.

BGM-109 Tomahawk

Charakteristika: Řízená letounová protilodní a protizemní ´křižující´ střela s proudovým motorem odpalovaná z lodí a ponorek.

Výrobce: Raytheon

Motor: jeden proudový Williams International F107-WR-402

Délka: 5,56 m

Rozpětí: 2,67 m

Hmotnost: 1200 kg

Průměr: 51 cm

Rychlost: 880 km/h

Naváděcí systém: Inerciální a TERCOM

Výzbroj: konveční 450 kg hlavice Bullpup nebo kontejnerová WDU 36 nebo jaderná W-80

Zařazena do výzbroje: 1983

Cena: 1,4 mil USD, současná produkce 0,5 mil USD

Počet vyrobených střel: 4170, v americké výzbroji ke únoru 2003: cca 2000

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků