Hlavní obsah
Budova Všeobecné zdravotní pojištovny na pražských Vinohradech, ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Ambulantní specialisté mohou očekávat od VZP smlouvy na neurčito

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nabídne všem ambulantním specialistům smlouvy na dobu neurčitou. Uvedl to ředitel VZP Zdeněk Kabátek s tím, že postup schválila v pondělí jednomyslně správní rada. Na tomto řešení smluvních vztahů se dohodla VZP s Českou lékařskou komorou (ČLK).

Budova Všeobecné zdravotní pojištovny na pražských Vinohradech, ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Ambulantní specialisté mohou očekávat od VZP smlouvy na neurčito

Více než 7000 ambulantních specialistů vyprší dosavadní smlouvy v roce 2015, a je tedy dostatek času na uzavření smluv nových, potvrdil prezident ČLK Milan Kubek.

„Vedení VZP přichází s jasnou a včasnou nabídkou pro řešení končící platnosti smluv, poprvé v historii je připravena prodloužit smlouvy všem stávajícím partnerům na dobu neurčitou,“ řekl Kabátek. VZP chce podle něj vystupovat vůči lékařům jako partner „otevřený, férový a předvídatelný“.

Kubek ocenil, že lékaři budou moci díky smluvní jistotě investovat do rozvoje svých praxí. Dosud si nemohli pořídit například některé dražší přístroje, které by spláceli delší dobu, než na kterou měli smlouvu. Nabídka služeb pacientům tudíž byla omezená. „Vnímám dohodu s VZP jako významný krok ke stabilizaci systému – pacienti získávají jistotu, že je nikdo nepřipraví o lékaře, ke kterému mají důvěru," doplnil Kubek.

Praktici už smlouvy mají

Smlouva pro ambulantní specialisty bude „rámcová“, její součástí budou i ustanovení o možnosti vypovězení jednou ze smluvních stran pro porušení, která smlouva ještě přesně vymezí. Tato rámcová smlouva pak bude nabídnuta všem ambulantním specialistům.

Kubek uvedl, že pozval ředitele Kabátka na sjezd ČLK, který bude 16. a 17. listopadu v Brně, aby tam o změně ve smluvních vztazích informoval lékaře. ČLK by chtěla, aby podobné smluvní jistoty získali ambulantní specialisté také od zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Praktičtí lékaři již smlouvy na dobu neurčitou mají, se zubaři bude VZP teprve vyjednávat. Nemocnice již mají smlouvy vyřešeny.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků