Hlavní obsah
Zaměstnanec distribučního skladu Amazonu v německém městě Brieselang. Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Amazon v Německu čekají další předvánoční stávky, první už začala

Zaměstnanci distribučního centra amerického internetového prodejce Amazon v německém městě Koblenc vstoupili do stávky. Oznámil to v pondělí Marko Bärschneider z odborového svazu Verdi. Pracovníci střediska přerušili práci o půlnoci, protest má trvat až do čtvrtka, uvedla agentura DPA.

Zaměstnanec distribučního skladu Amazonu v německém městě Brieselang. Foto: Hannibal Hanschke, Reuters
Amazon v Německu čekají další předvánoční stávky, první už začala

Amazon se v Německu potýká s protesty zaměstnanců již delší dobu, pracovníci v Koblenci naposledy stávkovali v září. Společnost v Německu provozuje celkem devět distribučních center, v nichž pracuje asi 11 tisíc lidí.

Odbory požadují, aby Amazon zvýšil mzdy v distribučních centrech v souladu s kolektivními smlouvami pro odvětví zásilkového obchodu a maloobchodu v Německu.

Svaz Verdi si také stěžuje na extrémní tlak na pracovní výkon, na porušování pracovních podmínek a na mimořádně vysoký podíl smluv na dobu určitou.

Drsné pracovní podmínky v Amazonu popsal v létě v rozsáhlém článku americký deník The New York Times. Manažerům prý například po půlnoci chodí SMS, když neodpověděli na mail. Vedení firmy článek označilo za nepravdivý a jednostranný, opíral se prý mimo jiné o výpověď zaměstnance, který se snažil podvádět dodavatele a musel firmu opustit.

Moment překvapení

Odborový svaz Verdi již minulý týden oznámil, že plánuje stávky v německých distribučních centrech Amazonu i během letošních Vánoc. Odboráři nicméně odmítli upřesnit, kdy a kde se protesty budou konat. Chtějí prý využít momentu překvapení ke zvýšení dopadů stávek. Amazon čelil vánočním stávkám v Německu také v uplynulých dvou letech.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě, v září otevřel distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Do roku 2018 v tomto centru najde práci 2000 stálých a 3000 sezónních zaměstnanců. Špičkou sezóny je právě asi osmitýdenní období před Vánocemi.

Další distribuční centrum mělo vzniknout v Brně, po průtazích města ohledně změny územního plánu se ale developer nakonec rozhodl od záměru odstoupit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků