Hlavní obsah

Alitalii se daří odvracet bankrot

Vedení italského leteckého přepravce Alitalia, kterému už několik měsíců hrozí bankrot, se dohodlo se svými zaměstnanci na nových pracovních smlouvách. Souhlasili s nimi už piloti i pozemní personál. Chybí už jen smlouvy s palubním personálem.

Alitalii se daří odvracet bankrot

Jednání také stále bojkotuje menší odborový svaz, který zastupuje asi tisícovku zaměstnanců údržby.

Zaměstnanci souhlasili s delší pracovní dobou, zmrazením růstu mezd a také s omezením přestávek. Jen dohoda s pozemním personálem má firmě v následujících dvou letech ušetřit až 50 miliónů eur. Dohody o rozsáhlém propouštění a zeštíhlení firmy ale ještě odboráři nepodepsali.

Vedení již dříve oznámilo, že v případě nezdaru je připraveno poslat firmu do konkursního řízení, protože do konce září jí dojde hotovost. Největší italský přepravce je v hluboké krizi, v poslední době ztrácí dva milióny eur denně.

Krach hrozí více přepravcům

Dohodu s odbory potřebuje k získání překlenovacího úvěru 400 miliónů eur, který už posvětila italská vláda i Evropská komise. Podmínila ho právě zeštíhlením firmy. Společnost tak musí opustit 5 tisíc zaměstnanců, tedy téměř čtvrtina všech lidí.

Aliatalia, která je součástí sdružení SkyTeam, v němž jsou i České aerolinie, není jedinou firmou, která se potýká s hrozícím krachem.  V USA se již déle snaží o odvrácení bankrotu Delta Air Lines, další partner v alianci SkyTeam.

V posledních dnech podruhé o bankrotovou ochranu požádala sedmý největší americký přepravce US Airways. Největší letecké společnosti na světě American Airlines se podařilo úspěšně ukončit restrukturalizace mimo soudní ochranu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků