Hlavní obsah
Foto: Jiří Smutný

Alitalia odvrátila bankrot, stane se z ní malá společnost

Italská přepravní společnost Alitalia se ve čtvrtek na poslední chvíli vyhnula bankrotu. Zástupci odborů se s vedením společnosti a státem dohodli na plánu restrukturalizace. Ten mimo jiné předpokládá propuštění čtvrtiny zaměstnanců.

Foto: Jiří Smutný
Alitalia odvrátila bankrot, stane se z ní malá společnost

Odbory dlouho nechtěly na rozsáhlé propouštění přistoupit, ale vážná hrozba vedení, že v opačném případě firma vyhlásí bankrot, případně na ni bude uvalena nucená správa, je přesvědčila.

Zástupci státu jakožto většinové vlastníka také chtějí, aby ještě dnes ze svých funkcí odstoupili prezident Giuseppe Bonomi a výkonný ředitel Marco Zanichelli. Na jejich místě by zástupci státu rádi viděli dosavadního šéfa italské železniční společnosti Giancarla Cimoliho.

Firma měla v plánu sloučit se s vekými evropskými přepravci KLM a Air France. Obě firmy se ale dohodly na sloučení bez ní. Alitalii tak zbyla jediná možnost: Rezignovat na svůj cíl stát se velkým evropským přepravcem a spokojit se s vizáží malé firmy.

Alitalii teď finančně pomůže italský stát. Právě podpisem smlouvy o restrukturalizaci stát pomoc podmínil. Alitalia počítala i s tím, že by dostala peníze od Evropské unie. Ta to ale domítla. Byla ochotná poskytnou nanejvýš půjčku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků