Hlavní obsah
 

Protest proti elektrárně v Chvaleticích. Aktivisté blokují vstup do budovy

Environmentální aktivisté v pátek dopoledne vyšli z Řečan nad Labem do Chvaletic na Pardubicku. Průvod je protestem proti prodloužení provozu chvaletické elektrárny. Mezi druhou a třetí hodinou odpoledne začali demonstranti blokovat vstup do budovy elektrárny. Blokáda má trvat celý víkend. Demonstrace je součástí Klimakempu, který organizuje iniciativa Limity jsme my.

 
Protest proti elektrárně v Chvaleticích. Aktivisté blokují vstup do budovy

Od čtvrtka do neděle je nad elektrárnou vyhlášená bezletová zóna, uvedla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Demonstrace se podle organizátorů účastní zhruba čtyři stovky lidí.

Protestující zablokovali vstup do objektu.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Na místě před zahájením blokády panovala poklidná atmosféra. V průvodu jel alegorický vůz a demonstranti měli bubínky a píšťalky. Demonstraci na místě sledují policisté. Loni vnikli účastníci demonstrace do lomu Bílina.

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti dorazili k elektrárně Chvaletice

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

Někteří protestující mají transparenty s nápisy „Bránit přírodu není zločin”, „Zastavme elektrárnu Chvaletice”, ale také „Kapitalismus klima nezachrání”. Klimakempu se totiž účastní i krajně levicová Socialistická solidarita, která v jeho rámci pořádá přednášku „Jak překonat kapitalismus?”.

Demonstraci na místě sledují policisté.

Foto: Pavel Jaňurek, Právo

„Elektrárna prochází rozsáhlou ekologizací za sedm miliard korun,” uvedla mluvčí vlastníka elektrárny společnosti Sev.en Gabriela Sáričková s tím, že v posledních dvou týdnech zabránila v polovině středních Čech black outu. „Proto nechápeme, proč aktivisté protestují právě tady,” dodala.

Vyjádření policie a holdingu Sev.en k blokádě elektrárny Chvaletice

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

Policie protestující vyzvala, aby případně umožnili vjezd vozidlům integrovaného záchranného systému i komukoliv dalšímu do elektrárny, uvedla mluvčí policie Markéta Janovská.

„Demonstranty jsme upozornili, že pokud naruší prostor elektrárny, dopustí se protiprávního jednání,” sdělila Janovská Novinkám.

Na místě panuje poklidná atmosféra.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en).

Elektrárna nedávno dostala od kraje výjimku na limity oxidů rtuti a oxidů dusíku, které začnou platit od srpna 2021. Rozhodnutí není pravomocné.

Demonstrace nazvaná Zachraňme klima, zastavme Chvaletice, skoncujme s uhlím je součástí letošního Klimakempu.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Environmentalistické hnutí Greenpeace se odvolá k ministerstvu životního prostředí. Chvaletickou elektrárnu berou aktivisté jako precedens, protože řada elektráren nesplňuje nové emisní limity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků