Hlavní obsah

Akcie uzavřely úspěšný rok

České akcie v úterý uzavřely s novým ziskem úspěšný rok 2003, další obchodování se uskuteční až 5. ledna. Nejvíce zpevnily akcie Philip Morris, a to přes spekulace o nižší marži v příštích letech.

Akcie uzavřely úspěšný rok

Analytici společnosti Patria Finance soudí, že společnost alespoň částečně promítne do cen vyšší spotřební daň, což ovlivní prodaný objem výrobků a příští příjmy firmy. Dařilo se také akciím Českého Telecomu, které chtěly dohnat ztráty z minulých dní.

Philip Morris zpevnil o 2,14 procenta na 15 728 Kč, Telecom o 1,32 procenta na 291,30 Kč. Erste Bank korigovala růst z předchozího dne a oslabila o 0,56 procenta na 3192 Kč. Index PX 50 vzrostl o 0,33 procenta na 659,1 bodu. Eduard Tesař z makléřské firmy Cyrrus soudí, že na začátku lednového obchodování se může projevit korekce dosažené vysoké úrovně cen českých akcií. Teprve po této korekci doporučuje otevírat nové pozice k příštímu růstu.

Evropa blízko celoročního maxima

Evropské akcie během dne posilovaly, ke konci seancí je však negativně ovlivnilo kolísání amerických trhů. Dosažená úroveň je však i tak blízko celoročního maxima. Podle kancléře Schrödera nejsilnější evropská ekonomika - německá - urychlí svůj růst na 1,5 až dvě procenta ročně. Schröder vyjádřil přesvědčení, že Německo překonalo stagnaci již v posledním čtvrtletí letošního roku.

Není však zcela zřejmé, jak se na výkonu německých a daších evropských firem projeví sílící euro, které každý den dosahuje nového rekordu k dolaru. Analytici švýcarské UBS snížili doporučení k akciím Siemens o stupeň a domnívají se, že mnoho výrobních oborů firmy bude mít s prodejem výrobků větší potíže, než se původně soudilo. Podobně jako euro zpevnila i britská libra, která v úterý dosáhla 11letého maxima 1,7750 dolaru za libru.

Americké burzy při zahájení úteních obchodů silně kolísaly v očekávání nových makroekonomických údajů. Počítá se však s tím, že se jejich dosavadní růst zachová i v lednu, který je tradičním měsícem zisků na akciových trzích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků